Kur nonāk sociālajās iemaksās iekasētie līdzekļi

J
jautā:
09. novembrī, 2023
Ļubova

Labdien! Kā zināms, maksājam no algas sociālās iemaksas, kas savukārt tālāk tiek sadalītas uz pensijas fondu, slimības un bezdarba gadījumiem, maternitāti. Ja līdz pensijas vecumam neesmu ne slimojusi, ne bijusi bezdarbniece, tad kur nonāk manas šiem gadījumiem paredzētās iemaksas? Paldies!

A
atbild:
10. novembrī, 2023
Lidija Dārziņa
LV portāls

Sociālā drošība nav tikai valsts atbildība izveidot atbilstīgu tiesisko vidi, bet tā ir arī sabiedrības solidaritāte.

Visu strādājošo veiktās valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas tiek ieskaitītas speciālajā budžetā, un iemaksu likme tiek sadalīta pa sociālās apdrošināšanas veidiem:

  • valsts pensiju apdrošināšanai – 23,91%;
  • sociālajai apdrošināšanai bezdarba gadījumam – 1,60%;
  • sociālajai apdrošināšanai pret nelaimes gadījumiem darbā un arodslimībām – 0,66%;
  • invaliditātes apdrošināšanai – 2,29%;
  • maternitātes un slimības apdrošināšanai – 3,47%;
  • vecāku apdrošināšanai – 1,16%;
  • veselības apdrošināšanai – 1,00%.

Iemaksas nav personificētas. Atbilstoši likmei konkrētajos budžetos tiek novirzīti līdzekļi, no kuriem izmaksā pabalstus.

No speciālā budžeta maksā attiecīgos sociālās apdrošināšanas pabalstus, kuri daļēji atvieto ienākumus, ja cilvēks saslimst, saistībā ar bērna piedzimšanu saņem maternitātes un vecāku pabalstu, ja zaudē darbu – saņem bezdarbnieka pabalstu. Veidojot budžetu, tiek plānoti attiecīgajiem pabalstiem gadam nepieciešamie līdzekļi. Protams, pabalstu apmērs nav 1,16%, 1,60% vai 3,47% no algas, bet gan tāds, kas aizstāj cilvēkam darba ienākumus. Piemēram, maternitātes un slimības pabalsts ir 80% no iemaksu algas. Šādus maksājumus nodrošina obligātā sociālās apdrošināšanas sistēma, sociālās iemaksas. Katrs darba ņēmējs tajā piedalās. Un šie līdzekļi ik gadu tiek izmaksāti tiem, kuriem ir radies apdrošināšanas gadījums un ir tiesības uz attiecīgo pabalstu.