E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 30557
Lasīšanai: 2 minūtes
TĒMA: Tieslietas
3
3

Kā tiek dalīts mantojums

J
jautā:
22. septembrī, 2023
Anita

Labdien! Precēts pāris, katram no iepriekšējām laulībām ir divi pilngadīgi bērni. Vīram pieder dzīvoklis. Dzīvoklis ir reģistrēts zemesgrāmatā pirms laulībām. Laulību līguma nav. Kā tiek dalīts mantojums, ja nomirst vīrs, un kā, ja nomirst sieva? Jau iepriekš pateicos par atbildi!

A
atbild:
27. septembrī, 2023

Civillikuma 89. panta otrā daļa noteic, ka viss, ko laulības laikā laulātie iegūst kopīgi vai viens no viņiem, bet ar abu laulāto līdzekļiem vai ar otra laulātā darbības palīdzību, ir abu laulāto kopīga manta; šaubu gadījumā jāpieņem, ka šī manta pieder abiem līdzīgās daļās.

Ja mirušā laulātā īpašumā bija reģistrēta laulāto kopīga manta, tad pārdzīvojušais laulātais savu laulātā kopīgās mantas daļu var izdalīt no mantojuma masas (Civillikuma 397.¹ pants). Savukārt no mantojuma masas laulātais saņem bērna daļu, ja bērnu skaits ir mazāks par četriem, bet, ja bērnu skaits ir četri vai vairāk, laulātais saņem ceturto daļu no mantojuma masas (Civillikuma 393. pants).

No jautājumā minētā izriet, ka vīram piederošais dzīvoklis ir laulātā atsevišķā manta (Civillikuma 91. pants). Līdz ar to vīra nāves gadījumā dzīvoklis tiks sadalīts starp sievu un diviem vīra bērniem vienādās daļās.

Diemžēl nav iespējams komentēt mantojuma sadalījumu sievas nāves gadījumā, jo nav norādīta informācija par sievas īpašumā esošo mantu. Ja sievai nav mantas, tad nebūs ko mantot.

Atbilde ir sniegta, vadoties pēc likumiskās mantošanas nosacījumiem. Ja tiek noformēts testaments un/vai mantojuma līgums, tad mantojuma nosacījumi var atšķirties.  

Labs saturs
3
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 238 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas