TĒMA: Nodokļi

Kad apgādībā var ņemt nestrādājošu laulāto

J
jautā:
19. septembrī, 2023
Ilona

Labdien! Vēlos precizēt, kādi riski pastāv gadījumā, ja vēlos piereģistrēt vīru kā apgādībā esošu personu. Risks ir saistībā ar to, ka vīrs palicis bez darba, taču viņam vēl ir neizpildītas kredītsaistības bankā. Vai uz mani pāries vīra kredītsaistības? Ja ģimenē ir divi nepilngadīgi bērni, kuri ir reģistrēti VID kā manā apgādībā esoši, vai varu arī vīru reģistrēt kā savā apgādībā esošu personu? Iepriekš pateicos!

A
atbild:
25. septembrī, 2023
Lidija Dārziņa
LV portāls

Nodokļu maksātājs savā apgādībā nodokļa atvieglojuma piemērošanai var ņemt nestrādājošu laulāto, ja:

  • laulātā apgādībā ir nepilngadīgs bērns ar invaliditāti;
  • laulātā apgādībā ir bērns vecumā līdz 3 gadiem;
  • laulātā apgādībā ir 3 vai vairāk bērni līdz 18 gadu vecumam, no kuriem vismaz viens ir jaunāks par 7 gadiem (līdz 24 gadu vecumam, kamēr bērns turpina iegūt vispārējo, profesionālo, augstāko vai speciālo izglītību);
  • laulātā apgādībā ir 5 bērni līdz 18 gadu vecumam (līdz 24 gadu vecumam, kamēr bērns turpina iegūt vispārējo, profesionālo, augstāko vai speciālo izglītību).

Ja nodokļa atvieglojums tiks piemērots, tie būs jūsu, nevis vīra ienākumi, jo jūsu alga “uz rokas” būs lielāka.

Kredīta nosacījumi ir uzskaitīti līgumā ar banku. Par saistību kārtošanu jārunā ar banku. Ja sieva nav ne galvinieks, ne līdzaizņēmējs, vīra kredītsaistības uz viņu automātiski nepāriet.

Tas nenozīmē, ka būtu pieļaujams ignorēt saistības pret banku. Piedziņu var vērst arī uz laulāto kopmantu, to paredz arī Civilprocesa likuma 570. panta pirmā daļa: piedziņu vērš uz fiziskās personas mantu, arī uz šīs personas daļu kopīpašumā un laulāto kopmantā, kā arī likumā noteiktajos gadījumos – uz laulāto mantas kopību.