E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 30446
Lasīšanai: 4 minūtes
1
1

Vai jāmaksā nodoklis, ja pārdotā vienīgā īpašuma vietā pērk līdzīgu

J
jautā:
13. septembrī, 2023
Kaspars

Labdien! 2023. gada septembrī es pārdevu zemi, kuru 2022. gada maijā saņēmu dāvinājumā no sievas. Sieva 2014. gadā zemi mantoja no tēva. Zeme atrodas pilsētas teritorijas robežās. Saskaņā ar novada teritoriālo plānojumu zeme ir paredzēta apbūvei. Biju plānojusi uz šīs zemes būvēt māju, bet apstākļi mainījās. Pēc VZD pieejamās informācijas, tā ir lauksaimniecības zeme. Esmu pārdevusi zemi uzņēmumam. Uzņēmums nav saistīts ar lauksaimniecību. Uzņēmums iegādājās manu zemi ar mērķi veikt tur būvniecību. Šobrīd gribu iegādāties citu lauksaimniecības zemi sev atbilstošākā vietā par augstāku cenu, nekā pārdevu savu zemi. Mana zeme bija mans vienīgais īpašums. Vai man jādeklarē darījums par pārdoto zemi, ja iegādājos jaunu zemi? Vai kapitāla pieauguma nodoklis uz mani attiecas, ņemot vērā, ka pārdotā zeme un zeme, kuru plānoju iegādāties, ir pēc lietošanas mērķa līdzvērtīgi īpašumi, turklāt jaunā zeme tiktu iegādāta par augstāku cenu?

A
atbild:
20. septembrī, 2023
Valsts ieņēmumu dienests
Kristīne Augstkalne-Jaunbērziņa, sabiedrisko attiecību speciāliste

Ienākums no vienīgā zemesgrāmatā reģistrētā nekustamā īpašuma atsavināšanas, ja šis ienākums no jauna tiek ieguldīts funkcionāli līdzīgā nekustamajā īpašumā 12 mēnešu laikā pēc nekustamā īpašuma atsavināšanas vai arī pirms nekustamā īpašuma atsavināšanas, nav apliekams ar nodokli.

Ienākumam, kurš no jauna ieguldīts funkcionāli līdzīgā nekustamajā īpašumā 12 mēnešu laikā pēc nekustamā īpašuma atsavināšanas vai arī pirms nekustamā īpašuma atsavināšanas, ir jābūt ne mazākam kā starpībai starp nekustamā īpašuma pārdošanas cenu, tā iegādes vērtību.

Par ienākuma gūšanas dienu no vienīgā zemesgrāmatā reģistrēta nekustamā īpašuma pārdošanas uzskata nākamo dienu pēc dienas, kad notecējuši 12 mēneši no nekustamā īpašuma pārdošanas dienas, ja faktiskā ienākuma gūšanas diena ir bijusi ne vēlāk par šo dienu.

Ja viss ienākums (piemēram, 25 000 eiro) no vienīgā nekustamā īpašuma pārdošanas 12 mēnešu laikā tiks ieguldīts funkcionāli līdzīgā nekustamajā īpašumā, tad minētais ar nodokli neapliekamais ienākums būs jāuzrāda gada ienākumu deklarācijas pielikumā D 1 “Taksācijas gadā Latvijas Republikā gūtie ienākumi”.

Par funkcionāli līdzīgu nekustamo īpašumu likuma izpratnē uzskata īpašumu, kuru izmanto līdzīgiem mērķiem kā iepriekšējo. Piemēram, var aizvietot viena dzīvokļa māju ar dzīvokli daudzdzīvokļu mājā un otrādi, atsavināt apbūves zemi, vietā iegādājoties dzīvokli daudzdzīvokļu mājā un otrādi. Par funkcionāli atšķirīga nekustamā īpašuma iegādi var runāt, ja tiek atsavināts dzīvoklis daudzdzīvokļu mājā, bet vietā iegādājas rūpnieciskās ražošanas ēku vai vairumtirdzniecības vai mazumtirdzniecības ēku.

Ja atbilstoši Valsts zemes dienesta datiem pārdotā zeme ir lauksaimniecības zeme un tās vietā ir iegādāta lauksaimniecības zeme, tad likuma izpratnē šie īpašumi uzskatāmi par funkcionāli līdzīgiem.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 157 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas