E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 29651
Lasīšanai: 2 minūtes
TĒMA: Reģistri
1
1

Par trīspusēju paternitātes atzīšanu

J
jautā:
12. jūnijā, 2023
Oskars

Labdien! Kopdzīves laikā piedzimst bērns. Pēc diviem gadiem vecāki nolemj pārtraukt kopdzīvi un šķirties. Bērna māte tagad atzīst, ka samelojusi un bērna tēvs nav bioloģiskais tēvs, kā tas rakstīts bērna dzimšanas apliecībā. Bērna tēvs tam piekrīt. Strīda nav. Kas nepieciešams, lai mainītu ierakstu dzimšanas apliecībā un dzēstu nekorektās ziņas? Vai pietiek tikai ar iesniegumu tiesā? Vai nepieciešamas arī DNS analīzes?

A
atbild:
11. jūlijā, 2023
Olga Lauva
juriste

Civillikuma 155. pants paredz, ka paternitātes atzīšana notiek, ja bērna tēvs un māte personiski iesniedz kopīgu iesniegumu dzimtsarakstu nodaļā vai dzimtsarakstu nodaļai adresētu iesniegumu, uz kura notariāli apliecināts iesniedzēju paraksta īstums. Paternitātes atzīšana noformējama ar ierakstu dzimšanas reģistrā.

Civillikuma likuma 155. panta sestā daļa pieļauj paternitātes atzīšanu tad, ja bērna māte, bērna mātes vīrs vai bērna mātes bijušais vīrs un bērna bioloģiskais tēvs personiski iesniedz kopīgu iesniegumu dzimtsarakstu nodaļā vai dzimtsarakstu nodaļai adresētu iesniegumu, uz kura notariāli apliecināts iesniedzēju paraksta īstums. Bērnam, kurš šāda pieteikuma iesniegšanas brīdī ir sasniedzis divpadsmit gadu vecumu, ir jādod sava piekrišana paternitātes atzīšanai (Civillikuma 155. panta piektā daļa). Ja šāda trīspusēja pieteikuma iesniegšana nav iespējama, tad paternitāti varēs apstrīdēt vienīgi pats bērns pēc pilngadības sasniegšanas.

Tātad pusēm ir jāaizpilda Ministru kabineta noteikumu Nr. 761 “Noteikumi par civilstāvokļa aktu reģistriem” 15. pielikums – “Trīspusējs paternitātes atzīšanas iesniegums” – un jāvēršas pie zvērināta notāra, lai saņemtu notariālu apliecinājumu saviem parakstiem. Pēc dokumenta (iesnieguma) sagatavošanas iesniegumu iesniedz dzimtsarakstu nodaļā. Paternitāti var noteikt jebkurā vecumā.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 159 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas