Labdien! Ja esmu bijis nodarbināts darbavietā pusotru gadu, vai pēc likuma man pienāktos aptuveni sešas nedēļas ilgs atvaļinājums? Ja es šī perioda laikā esmu vairākkārt slimojis, vai tas negatīvi ietekmē atvaļinājuma dienu skaitu?
Ikvienam darbiniekam atbilstoši Darba likuma 149. pantam ir tiesības uz četru kalendāra nedēļu ilgu atvaļinājumu par vienu nostrādāto darba gadu. Ja atvaļinājums kādu iemeslu dēļ nav izmantots, tad tas nepazūd, bet nav tiesiski veidot atvaļinājuma uzkrājumus. Likums aizliedz darba devējam kompensēt neizmantoto atvaļinājumu naudā, vienlaikus nodarbinot darbinieku.
Darba likuma 152. pants paredz, ka laikā, kas dod tiesības uz ikgadējo atvaļinājumu, ieskaita faktiski nostrādāto laiku, kā arī laiku, kad darbinieks nav strādājis attaisnojošu iemeslu dēļ. Tostarp:
Tādējādi slimības laiks nesamazina atvaļinājuma ilgumu, tomēr var ietekmēt atvaļinājuma naudas lielumu, kas ir atkarīgs no vidējās izpeļņas, kuru aprēķina no pēdējo sešu mēnešu darba algas, no normatīvajos aktos, darba koplīgumā vai darba līgumā noteiktajām piemaksām, kā arī no prēmijām.
Darba likuma 75. astotā daļa noteic, ka par ikgadējā apmaksātā atvaļinājuma vai apmaksātā papildatvaļinājuma laiku izmaksājamās samaksas summu aprēķina, dienas vai stundas vidējo izpeļņu reizinot ar darba dienu vai stundu skaitu atvaļinājuma laikā.
Proti, ja šo aprēķinā iekļaujamo mēnešu laikā darbinieks ir slimojis, tad viņam izmaksātā darba samaksa ir mazāka nekā situācijā, ja ir strādāts pilnu mēnesi.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!