TĒMA: Nodokļi

Kādus nodokļus no darbinieka algas maksā darba devējs

J
jautā:
17. maijā, 2023
Viktorija

Labdien! Strādāju par ārsta palīgu ģimenes ārsta praksē (ārste ir pašnodarbināta). Kādu algu neto (uz rokas) es saņemšu, ja bruto alga 1792,22 eiro? Īsti nesaprotu, kādus nodokļus darba devējam no šīs summas jāmaksā kopumā. Un vai darba devēja sociālais nodoklis ir iekļauts šajā summā? Paldies.

A
atbild:
09. jūnijā, 2023
Lidija Dārziņa
LV portāls

Darba devējs no bruto algas aprēķina, ietur nodokļus un pārskaita budžetā. Darba likumā darba devējam ir noteikts pienākums darbiniekam katru mēnesi izsniegt algas lapiņu, kurā ir redzamas nostrādātās stundas, atalgojums, nodokļu maksājumi. Un darba devēja ir pienākums šo informāciju paskaidrot. Valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas par darba ņēmēju ir 34,09%. No darbinieka algas no šīs likmes tiek ieturēti 10,50%, bet 23,59% darba devējs samaksā no saviem līdzekļiem un šī summa netiek iekļauta darbinieka bruto algā. No algas tiek ieturēts arī iedzīvotāju ienākuma nodoklis. Ja algas nodokļa grāmatiņa iesniegta šim darba devējam, tad no algas līdz 1667 eiro mēnesī tiek ieturēts 20% IIN, no pārsnieguma daļas – 23%.