TĒMA: Mājoklis

Bēniņu izbūve

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
21. aprīlī, 2023
La

Labdien! Dzīvokļu māja ar trim zemesgrāmatā ierakstītiem dzīvokļiem. Divu dzīvokļu īpašnieki vēlas virs saviem dzīvokļiem esošo bēniņu kopīpašuma daļu atdalīt ar sienu, kas mājas otrā pusē esošajam trešā dzīvokļa īpašniekam liegtu iespēju staigāt pa pārējo divu dzīvokļu bēniņu daļu. Ņemot vērā Dzīvokļa īpašuma likumu, cik saprotu, “par” ir jānobalso 3/4 dzīvokļu jeb 75%. Kā tas iespējams dzīvokļu mājā ar trim dzīvokļiem, jo, diviem nobalsojot “par” un vienam “pret” vai atturoties, proporcija ir 2/3 = 67%. Vai ar to pietiktu, lai balsojumā atbalstītu atdalošās sienas izbūvi bēniņos?

A
atbild:
25. aprīlī, 2023
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Imants Muižnieks, zvērināts advokāts, Dr. iur.

Saskaņā ar Dzīvokļa īpašuma likuma 4. panta pirmās daļas 1. punktu kopīpašumā esošajā daļā cita starpā ietilpst arī bēniņi. Tā kā bēniņus sadalošas sienas uzbūvēšanas gadījumā kopīpašums uz dzīvojamās mājas bēniņiem faktiski tiktu izbeigts, samazinot Dzīvokļa īpašuma likuma 4. panta pirmās daļas 1. punktā definēto kopīpašuma daļas apmēru, tikai dzīvokļu īpašnieku kopības kompetencē ir izlemt jautājumu par kopīpašumā esošās daļas pārgrozīšanu (Dzīvokļa īpašuma likuma 16. panta otrās daļas 1. punkts). Lai pieņemtu lēmumu šajā jautājumā, atbilstoši Dzīvokļa īpašuma likuma 17. panta piektajai daļai “par” jānobalso visiem dzīvokļu īpašniekiem.