E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 29119
Lasīšanai: 5 minūtes
TĒMA: Tieslietas
2
2

Kopīpašuma daļu atsavināšanas iespējas

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
11. aprīlī, 2023
Zane

Labdien! Pirms 16 gadiem nomira mamma, un mantojumā palika dzīvoklis. To mantoja trīs bērni. Visus šos gadus es dzīvoju dzīvoklī, maksāju NĪN (par visiem īpašniekiem, viens deva naudu, par diviem maksāju pati), visas apsaimniekošanas maksas, remontēju par saviem līdzekļiem. Mājai tika veikta renovācija, kredīts uz 20 gadiem. Veicu visus maksājumus. Pirms četriem gadiem nomira tētis, un, lai nebūtu kārtējais kopīpašums, vienojāmies, ka lauku māju rakstīsim uz vienu no mums un pēc pārdošanas naudas līdzekļus sadalīsim trijās vienādās daļās, tad es par iegūto naudu izpirkšu dzīvokli. Māja ir pārdota. Brālis ieskaitīja summu, atlikumu, kādu viņi bija izdomājuši no dzīvokļa izpirkšanas. Tas ir, viņi izdomāja summu, par kādu man pārdod savas daļas (šādai summai es nepiekritu). Viņi uzstāj, ka dzīvokļa daļas pārrakstīs man kā dāvinājumu, bet es nepiekrītu. Uzskatu, ja par dzīvokļa daļām esmu samaksājusi tirgus vērtību, esmu tiesīga slēgt pirkuma līgumu. Kā rīkoties šādā situācijā? Vai ir kāds variants, kā es dzīvokļa daļas varu iegūt īpašumā uz pirkuma līguma pamata? Ir kopijas no sarakstēm par to, ka viņi nepiekrīt pirkuma līgumam.

A
atbild:
10. maijā, 2023
Olga Lauva
juriste

Ja kopīpašnieki savā starpā nevar vienoties par kopīpašuma izbeigšanu atbilstoši Civillikuma 1074. pantam, nevienu kopīpašnieku nevar piespiest palikt kopīpašumā, ja vien tā nodibināšanas noteikumi nav tam pretim, savukārt katrs kopīpašnieks var katrā laikā prasīt dalīšanu, piemēram, ceļot tiesā prasību par kopīpašuma izbeigšanu.  

Saskaņā ar Civillikuma 1074.1 panta otro daļu kopīpašnieka daļa atsavināma pārējiem kopīpašniekiem, atdodot šo daļu vienam vai vairākiem kopīpašniekiem ar pienākumu atlīdzināt to naudā vai pārdodot izsolē kopīpašnieku starpā (slēgtā izsolē). Ja neviens no pārējiem kopīpašniekiem neizsaka vēlmi iegūt atsavināmo daļu vai arī tiesai ir pamatotas šaubas par šādu atsavināšanas veidu piemērotību, tiesa noteic šo daļu pārdot atklātā izsolē.

Ja kopīpašnieka daļu nav izdevies pārdot izsolē kopīpašnieku starpā, tā pārdodama atklātā izsolē.

Saskaņā ar Civillikuma 1075. pantu, ja 1074. panta pirmajā daļā norādītās dalīšanas gadījumā kopīpašnieki nevar vienoties par tās veidu, tiesa, raugoties pēc dalāmā priekšmeta īpašībām un lietas apstākļiem:

  • piespriež katram no kopīpašniekiem reālas daļas, uzliekot, kad vajadzīgs, viena daļai zināmus servitūtus par labu otra daļai;
  • atdod visu lietu vai daļu vienam vai vairākiem kopīpašniekiem ar pienākumu atlīdzināt daļu naudā;
  • noteic lietu vai daļu pārdot;
  • izšķir jautājumu ar lozi, it īpaši tad, kad jāizšķir, kuram no kopīpašniekiem paturēt sev pašu lietu vai daļu un kurš no viņiem apmierināms ar naudu;
  • noteic sadalīt dzīvokļu īpašumos nekustamo īpašumu, kurā ietilpst ēka ar dzīvojamām telpām.

Ja kopīpašums ir nekustamais īpašums, kurā ietilpst ēka ar dzīvojamām telpām, un nav iespējams piespriest katram no kopīpašniekiem reālas daļas, tiesa pēc iespējas nosaka nekustamā īpašuma sadali dzīvokļu īpašumos, tostarp gadījumā, kad kāds kopīpašnieks dalīšanas rezultātā neiegūst dzīvokļa īpašumu, bet saņem savas daļas atlīdzinājumu naudā. Tiesa var noteikt arī citu kopīpašuma sadales veidu, ja tas vairāk atbilst kopīpašnieku interesēm vai ir citādi piemērotāks, ņemot vērā lietas apstākļus.

Tiesa lemj par kopīpašuma daļas atsavināšanu iepretim visas lietas atsavināšanai gadījumos, kad šāds dalīšanas veids, pēc taisnības apziņas un ņemot vērā vispārīgos tiesību principus, ir vispiemērotākais.

Ja tiesa nosaka lietas vai daļas pārdošanu izsolē un lietu vai daļu vēlas iegūt vairāki kopīpašnieki, tiesa nosaka to pārdot izsolē kopīpašnieku starpā (slēgtā izsolē). Ja lietu vai daļu nav izdevies pārdot izsolē kopīpašnieku starpā, tā pārdodama atklātā izsolē.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 127 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas