Labdien! Vēlējos detalizētāk uzzināt par īslaicīgu personas rīcībspēju ierobežošanu (pagaidu aizgādnība). Persona jau kādu laiku atrodas slimnīcā un sāk atteikties no dažādām procedūrām, lai gan iepriekš to nedarīja. Ir piedāvāta sociālā palīdzība (ilgstoša sociālā aprūpe), kurai ir nepieciešama piekrišana, ko viņa līdz galam nesniedz. Personai iepriekš ir diagnosticēta smaga depresija. Vai šādā gadījumā ir iespējams pielietot 364.2 pantu? Vai ir jābūt papildu slēdzieniem no psihiatra? Cik ilgā laikā tiek izskatīts pieteikums (ļoti aptuveni – dienas, nedēļas, mēneši, ņemot vērā tiesas noslogojumu)?
Civillikuma 364.2 pants nosaka, ka personai, kurai ir garīga rakstura vai citi veselības traucējumi un kura nespēj saprast savas darbības nozīmi vai nespēj savu darbību vadīt, tiesa var nodibināt pagaidu aizgādnību bez rīcībspējas ierobežojuma Civilprocesa likumā noteiktajā kārtībā, ja:
Tas nozīmē, ka tiesai ir jākonstatē, ka pastāv likuma normā minētie apstākļi, jo pagaidu aizgādnību nodibina tikai tad, ja tas ir vienīgais veids, kā aizsargāt personas intereses.
Tiesa, nodibinot pagaidu aizgādnību, nosaka aizgādņa pienākumu vest tikai noteiktas lietas. Noteiktu lietu vešana saistāma ar personas neatliekamu lietu kārtošanu vai personas pamatvajadzību vai kopšanas nodrošināšanu.
Pagaidu aizgādnības nodibināšanu regulē Civilprocesa likuma 33.2 nodaļa, kas paredz, ka:
Pieteikumu par pagaidu aizgādnības nodibināšanu tiesnesis izlemj nekavējoties.
Ja tiesa ierosina lietu par pagaidu aizgādnības nodibināšanu personai:
Ja netiek lūgta lietas iztiesāšana tiesas sēdē un tiesa neuzskata par nepieciešamu lietu iztiesāt tiesas sēdē, pieteikumu izskata rakstveida procesā, savlaicīgi paziņojot lietas dalībniekiem par datumu, kad lēmums būs pieejams tiešsaistes sistēmā.
Savukārt, ja pieteikumu izskata, rīkojot tiesas sēdi, tajā piedalās prokurors un bāriņtiesas pārstāvis. Tiesas pienākums ir aicināt uz tiesas sēdi personu, kurai nodibināma pagaidu aizgādnība.
Līdz ar to kopējo tiesvedības laiku ietekmē konkrētā situācija (cik ātri tiek saņemti atzinumi, pierādījumi, paskaidrojumi utt.).
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!