E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 29031
Lasīšanai: 3 minūtes
TĒMA: Tieslietas
1
2
1
2

Uz zemes uzcelta ēka pieder zemes īpašniekam

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
01. aprīlī, 2023
Jānis

Mans tēvs otrreiz apprecējās un uz tagadējās sievas īpašumā esošās zemes uzcēla māju, kurā abi dzīvoja. Ar otro sievu bērnu nebija, viņai ir dēls no pirmās laulības. Māja nebija nodota ekspluatācijā. Diemžēl tēvs nesen nomira. Vai es varu pretendēt uz mantojumu? Vai vispār ir kaut kas, ko es varu mantot?

A
atbild:
14. aprīlī, 2023

Jums kā tēva pirmās šķiras mantiniekam un neatņemamās daļas tiesīgajam ir tiesības pieteikties uz tēva atstāto mantojumu. Tātad uz to, kas ir piederējis jūsu tēvam (ja nepieciešams, varat lūgt sastādīt mantojuma inventāra sarakstu, vairāk par to varat uzzināt šeit). Tomēr, ja pareizi saprotu, jautājuma būtība ir, vai jums ir tiesības mantot māju, kuru tēvs ir uzcēlis uz sievai piederošās zemes. Lai varētu sniegt atbildi uz šo jautājumu, ir nepieciešams zināt, kad māja tika uzcelta un kādas laulāto mantiskās attiecības ir pastāvējušas starp laulātajiem, tādēļ varu sniegt vispārīgu atbildi.

Proti, Civillikuma 968. pants nosaka, ka uz zemes uzcelta un cieši ar to savienota ēka atzīstama par tās daļu.

Atbilstoši Civillikuma 969. pantam –, kas uzceļ pastāvīgu ēku apzināti uz svešas zemes, tas var prasīt par to atlīdzību tikai tādā mērā, kādā šī ēka ietilpst nepieciešamos izdevumos (865. pants), bet, ja ēka pieder tikai pie derīgo vai greznuma izdevumu šķiras, tad tās cēlējam ir tikai tiesība to novākt, ievērojot 867. panta 3. daļā un 868. pantā norādīto aprobežojumu. Ja tādā gadījumā ēkas cēlējs atrodas ar zemes īpašnieku kādā sevišķā tiesiskā attiecībā (kā lietotājs, nomnieks u. c.), tad šā panta vietā piemērojami minētajai tiesiskajai attiecībai paredzētie noteikumi.

Tas nozīmē, ka uz sievai piederošās zemes uzceltā ēka ir atzīstama par viņas īpašumu, ja vien nepastāv kādi īpaši apstākļi, kuru dēļ būtu uzskatāms, ka ēka ir atsevišķs īpašums (izņēmumi saskaņā ar likuma “Par atjaunotā Latvijas Republikas 1937. gada Civillikuma ievada, mantojuma tiesību un lietu tiesību daļas spēkā stāšanās laiku un piemērošanas kārtību” 14. pantu, piemēram, ēka uzcelta pirms 1992. gada 1. septembra). Tomēr jānorāda, ka tam ir jābūt attiecīgi reģistrētam (zemesgrāmatā), pretējā gadījumā darbojas vispārīgais princips, ka ēka pieder tam, kam pieder zeme.

Aicinātu jūs, mantojuma lietai atklājoties, konsultēties ar zvērinātu notāru par jūsu iespējām konkrētajā gadījumā.

Labs saturs
2
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 279 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas