E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 29001
Lasīšanai: 3 minūtes

Īpašumtiesību izlietošana

J
jautā:
20. martā, 2023
Žanis

Labdien! Man ir īrnieks, kurš izvairās no tikšanās. Esmu bijis tikai vienu reizi savā īpašumā. Īrnieks neļauj fotografēt telpas, minot privātuma tiesības. Kādas ir manas kā īpašnieka tiesības? Ko es likumiski varu darīt, ja vēlos, piemēram, iesniegt apdrošināšanai precīzas fotogrāfijas, taču man neizdodas ne normāli saskaņot laikus, ne nofotografēt? Diemžēl īrnieks nav pretimnākošs un nevēlas kontaktēties, aizbildinoties ar laika trūkumu. Mums ir sarežģīts īres līgums “uz mūžu” (no 90. gadiem), par ko notiek tiesvedība, kuru turpina atlikt un vilkt garumā.

A
atbild:
27. martā, 2023

Sākotnēji atbildes uz jūsu jautājumiem ir meklējamas pušu savstarpēji noslēgtajā līgumā.

Civillikuma 994. pants nosaka, ka par īpašnieku ir uzskatāms tas, kas par tādu ir ierakstīts zemesgrāmatā.

927. pants: “Īpašums ir pilnīgas varas tiesība par lietu, t. i., tiesība valdīt un lietot to, iegūt no tās visus iespējamos labumus, ar to rīkoties un noteiktā kārtā atprasīt to atpakaļ no katras trešās personas ar īpašuma prasību.”

928. pants: “Kaut gan īpašums var kā pēc privātas gribas, tā arī pēc likuma būt dažādi aprobežots, tomēr visi šādi aprobežojumi iztulkojami to šaurākā nozīmē, un šaubu gadījumā arvien pieņemams, ka īpašums ir neaprobežots.”

Tā kā primārā atbildība par īpašumu gulstas uz tā īpašnieku, aizbildinājumi par “privātumu” vai citām niansēm attiecībā uz īpašuma stāvokļa fiksāciju ir vērtējami kritiski.

Īrnieka privātuma jautājumi un īpašnieka īpašuma tiesību saglabāšana ir līdzsvarojami, ievērojot Vispārīgās datu aizsardzības regulas 2016/679 prasības. Īrnieks nevar ierobežot īpašnieka tiesības saglabāt savu īpašumu (piem., slēgt apdrošināšanas līgumus u. c.), aizbildinoties ar privātumu un citiem personas datu apstrādes nosacījumiem.

Ja saistībā ar īres līguma izbeigšanu ir ierosināta tiesvedība, šī jautājuma izlemšana cita starpā ir tiesas ziņā.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 201 jautājumu. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas