E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 28818
Lasīšanai: 3 minūtes
TĒMA: Tieslietas
1
1
1
1

Mantojuma prasībai ir noilgums

J
jautā:
04. martā, 2023
EWE

Labdien! Pēc vecāku traģiskās nāves nespēju atgriezties viņu īpašumā. Emocionāli biju tik sagrauts, ka tobrīd pat nespēju loģiski domāt un rīkoties. Nesen sarunā ar attālu radinieku atskārtu, ka neesmu sakārtojis mantojuma tiesības. Savukārt uz zemes, kura piederēja maniem vecākiem, saimnieko cita persona, kura nav pat mūsu dzimtas radinieks, bet, vecākiem esot dzīviem, izrādīja lielu interesi iegādāties īpašumu. Vai man ir tiesības pieteikties un sakārtot mantojuma tiesības uz īpašumu, kas reiz piederēja maniem vecākiem? Piebildīšu, ka kopš vecāku nāves ir pagājuši 16 gadi. Paldies!

A
atbild:
23. martā, 2023

Jums vispirms būtu jānoskaidro, vai jūsu vecāku (atsevišķi – tēva un mātes) mantojuma lietas ir bijušas uzsāktas un vai bija izsludināts termiņš, kurā mantiniekiem jāpiesakās uz atstāto mantojumu.

Vēršoties Latvijas Zvērinātu notāru padomē, ikvienam ir iespēja pārbaudīt, vai konkrētās viņsaulē aizgājušās personas mantojuma lieta pie kāda no Latvijas notāriem jau ir uzsākta. Jāzina aizgājušā vārds, uzvārds un personas kods (vai vismaz dzimšanas datums). Tāpat oficiālā izdevēja “Latvijas Vēstnesis” vietnē, sadaļā “Mantojuma ziņas”, ir iespējams pārbaudīt, vai ir bijis ievietots sludinājums par mantinieku pieteikšanās termiņu.

Ja mantojuma lietas bija uzsāktas, tad varat vērsties pie notāra, pie kura mantojuma lietas tika uzsāktas, lai noskaidrotu, kā konkrētajā gadījumā mantojuma lieta ir noslēgusies (vai pieteicās citi mantinieki, vai manta piekritusi valstij), kā arī konsultēties par jūsu iespējām konkrētajā situācijā.

Jānorāda, ka Civillikums paredz iespēju celt mantojuma prasību ar mērķi tikt atzītam vai nu par vienīgo mantinieku, vai par līdzmantinieku, saņemtu sev pienākošo mantojumu vai tā daļu. Tomēr mantojuma prasības celšanai tiesā ir piecu gadu noilguma termiņš, skaitot no dienas, kad radušās tiesības šo prasību celt. Tikai tad, ja nav konstatēta personas vaina nezināšanā par savām tiesībām celt mantojuma prasību, noilguma termiņu aprēķina nevis no dienas, kad radušās tiesības šo prasību celt, bet no tās dienas, kad kļuvis zināms par šīm tiesībām (Civillikuma 686. pants). Tā kā jums bija zināms par vecāku nāvi, būtu jāvērtē, vai jums ir tiesības šādu prasību celt, tāpēc šādā gadījumā vispirms ieteiktu konsultēties ar juristu vai zvērinātu advokātu.

Ja mantojuma lietas nav uzsāktas, tad jums ir jāvēršas pie notāra un jāuzsāk mantojuma lieta. Par to, kas jādara, lai uzsāktu mantojuma lietu, varat uzzināt šeit.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 178 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU