Bezdarbnieka pabalsta atkārtota aprēķināšana

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
20. februārī, 2023
Edgars

Vēlējos pajautāt par bezdarbnieka pabalstu. Man līdz galam nav skaidrs, kurā brīdī, atkārtoti zaudējot darbu, bezdarbnieku pabalsts tiek maksāts no jauna kā no pirmā mēneša un kad tiek turpināts maksāt iepriekšējo. Lai labāk saprastu manu jautājumu: piemēram, es zaudēju darbu, trīs mēnešus saņemu bezdarbnieku pabalstu, tad atrodu jaunu darbu, pēc nedēļas atkal pazaudēju darbu, un pabalstu man turpina maksāt kā par ceturto mēnesi. Tas man skaidrs. Bet nav saprotams, pēc cik ilga nostrādātā laika man  būtu jauns pabalsts, ko es atkal saņemtu kā no pirmā mēneša?

A
atbild:
01. martā, 2023
Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra
Iveta Olte, Pabalstu metodiskās vadības daļa vecākā eksperte

Likumdevējs ir noteicis: ja 12 mēnešu periodā bezdarbnieka pabalsts tiek piešķirts atkārtoti, to piešķir, ņemot vērā šajā periodā iepriekš piešķirto bezdarbnieka pabalstu saņemšanas ilgumu dienās. Ja ir atkārtoti noteiktas tiesības uz bezdarbnieka pabalstu, kopējais pabalsta izmaksas ilgums nebūs astoņi mēneši, ņemot vērā arī iepriekš izmantotā pabalsta ilgumu.

Lai bezdarbnieka pabalstu atkal saņemtu no jauna, tas ir, astoņus mēnešus gadā, svarīgs ir pabalsta pieprasīšanas datums. Tātad, nosakot tiesības uz jaunu bezdarbnieka pabalsta izmaksas ilgumu, tiek vērtēts, vai iesniegums pabalsta pieprasīšanai atkārtoti nav iesniegts gada laikā.  Piemēram, ja iesniegums pabalstam iesniegts 02.03.2023., lai pabalsts tiktu piešķirts no jauna uz 8 mēnešiem, iesniegums pabalsta saņemšanai jāiesniedz ne ātrāk kā 02.03.2024., ievērojot arī citus nosacījumus pabalsta piešķiršanai.

Piemēri iespējamām dzīves situācijām:

1.piemērs

  1. Iesniegums bezdarbnieka pabalstam iesniegts, un pabalsts piešķirts par laiku no 02.03.2023. līdz 01.11.2023.
  2. 01.04.2023. tiek noslēgts darba līgums un  zaudēts bezdarbnieka statuss.
  3. 25.03.2024. pēc darba attiecību zaudēšanas tiek iegūts jauns bezdarbnieka statuss un iesniegts iesniegums pabalsta piešķiršanai.
  4. Nosakot pabalsta izmaksas ilgumu tiek skatīts, vai gada periodā no 25.03.2023. līdz 24.03.2024. bijis saņemts iesniegums pabalsta piešķiršanai un piešķirts pabalsts.
  5. Tā kā konkrētajā periodā bezdarbnieka pabalsts nav pieprasīts atkārtoti (iepriekšējais iesniegums iesniegts un pabalsts pieprasīts 02.03.2023.), pabalsts tiks piešķirts no jauna uz astoņiem mēnešiem.

2.piemērs

  1. Iesniegums bezdarbnieka pabalstam iesniegts un pabalsts piešķirts par laiku no 02.03.2023. līdz 01.11.2023.
  2. 01.04.2023. tiek noslēgts darba līgums un  zaudēts bezdarbnieka statuss.
  3. 25.01.2024. pēc darba attiecību zaudēšanas tiek iegūts jauns bezdarbnieka statuss un iesniegts iesniegums pabalsta piešķiršanai.
  4. Nosakot pabalsta izmaksas ilgumu tiek skatīts vai gada periodā no 25.01.2023. līdz 24.01.2024. bijis saņemts iesniegums pabalsta piešķiršanai un piešķirts pabalsts.
  5. Tā kā šajā periodā iesniegums bezdarbnieka pabalstam iesniegts atkārtoti (iepriekšējais iesniegums iesniegts un pabalsts pieprasīts 02.03.2023.), pabalsts tiks piešķirts, ievērojot jau gada laikā izmaksāto pabalstu.

Svarīgi ievērot –

Visos gadījumos, kad no jauna iesniegts iesniegums bezdarbnieka pabalsta piešķiršanai un tiek noteiktas tiesības uz pabalstu, jābūt izpildītiem nosacījumiem pabalsta piešķiršanai:

  • piešķirtam bezdarbnieka statusam;
  • kopējam apdrošināšanas (darba) stāžam ne mazākam par vienu gadu;
  • Latvijā veiktām obligātās sociālās apdrošināšanas iemaksām bezdarba gadījumam ne mazāk par 12 mēnešiem pēdējos 16 mēnešus pirms bezdarbnieka statusa iegūšanas dienas.