TĒMA: Vide

Būves ekspluatācija

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
13. februārī, 2023
Sandra

Labdien! Pašvaldībai piederošai notekūdeņu akai, kas atrodas manā zemes īpašumā, kāds ir nozadzis vāku. Pēc mana iesnieguma saņemšanas par to, ka akai vairs nav vāka un tā apdraud cilvēku drošību, pašvaldība uz tai piederošās akas uzlika no vecas mēbeles izgrieztu koka vāku. Vai pašvaldība varēja šādi rīkoties? Vai šāda veida akām nav jābūt ar noteikta standarta vāku? Pašvaldības iestādes pārstāvis atbildēja, ka citam vākam nav naudas.

A
atbild:
16. februārī, 2023

Būvniecības likuma 21. panta ceturtā daļa nosaka, ka būves īpašnieks nodrošina būves un tās elementu uzturēšanu ekspluatācijas laikā, lai tā atbilstu šā likuma 9. pantā noteiktajām prasībām.

Savukārt šā likuma 9. pants noteic, ka: “Būve projektējama, būvējama un ekspluatējama atbilstoši tās lietošanas veidam, turklāt tā, lai nodrošinātu tās atbilstību šādām būtiskām prasībām:

1) mehāniskā stiprība un stabilitāte;

2) ugunsdrošība;

3) vides aizsardzība un higiēna, tai skaitā nekaitīgums;

4) lietošanas drošība un vides pieejamība;

5) akustika (aizsardzība pret trokšņiem);

6) energoefektivitāte;

7) ilgtspējīga dabas resursu izmantošana.”

Tādējādi, ja būvprojekts paredz, ka attiecīgajam notekūdeņu novadīšanas grodam ir paredzēts vāks, tad tas ir uzstādāms atbilstoši būvprojekta prasībām.

Bez šaubām, kā pagaidu līdzeklis var kalpot pašvaldības uzstādītais pagaidu vāks (kamēr tiek pasūtīts un iegādāts būvprojektam atbilstošs vāks, kas nosedz grodu), taču līdzekļu trūkums pašvaldībā nav pamats tai neuzturēt būvi atbilstoši normatīvajos aktos noteiktajām prasībām.