TĒMA: Pirmsskola

Pašvaldības pirmsskolas izglītības iestāde nav tiesīga pieprasīt no izglītojamo vecākiem papildu maksājumus

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
11. februārī, 2023
Eva

Vai pašvaldības bērnudārzs drīkst no vecākiem prasīt naudu spēļmantu iegādei?

A
atbild:
17. februārī, 2023
Sarmis Mikuda
LV portāls

Atbilstoši Izglītības likuma 59. panta pirmajā daļā noteiktajam valsts izglītības iestādes finansē no valsts budžeta, bet pašvaldību izglītības iestādes – no pašvaldību budžeta. Savukārt šī panta ceturtajā daļā noteikts, ka izglītības iestādes var saņemt papildu finanšu līdzekļus:

  • ziedojumu un dāvinājumu veidā;
  • sniedzot maksas pakalpojumus iestādes nolikumā vai Satversmē noteiktajos gadījumos;
  • no citiem ieņēmumiem.

Turklāt atbilstoši Izglītības likuma 60. panta septītajā daļā noteiktajam visi iepriekš minētie finanšu līdzekļi ieskaitāmi attiecīgās izglītības iestādes konkrētajā budžeta kontā.

Pašvaldības pirmsskolas izglītības iestāde (PPII) var saņemt no izglītojamo vecākiem ziedojumus un dāvinājums, taču ir svarīgi, lai ziedojumu un dāvinājumu vākšanā tiktu nodrošināts brīvprātības princips. Tas, piemēram, nozīmē, ka PPII nedrīkst noteikt ne ziedojumu apjomu, ne iemaksu regularitāti vai iemaksu termiņu.

Ja vecāki savstarpēji vienojas par ziedojumu vai dāvinājumu veidu un apjomu, tad viņiem patstāvīgi ir jāorganizē to vākšana, nekādā veidā neiesaistot PPII personālu. Turklāt būtu vēlams, lai arī izglītojamo vecāku kopsapulce ņemtu vērā, ka ģimenēm ir atšķirīgas finansiālās iespējas.

Tātad PPII nav tiesīga pieprasīt izglītojamo vecākiem papildu maksājumus.