TĒMA: Nodokļi

Nodokļi ienākumam par iznomāto zemi

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
04. februārī, 2023
Roberts

Labdien! Es kā fiziska persona iznomāju savu zemi juridiskai personai (SIA). Vēlos sakārtot nodokļu maksāšanu.

  • Kādus nodokļus es maksāju?
  • Kādus nodokļus maksā nomnieks?
  • Kam jāmaksā zemes nodoklis?
  • Vai man ir kaut kas jāreģistrē vai jāiesniedz VID?

Paldies!

A
atbild:
21. februārī, 2023

Nodokļu maksāšanu ietekmē tas, kādu nodokļu režīmu iznomātājs izvēlas.

Valsts ieņēmumu dienesta informācijā “Pirmie soļi nekustamā īpašuma izīrētājam” ir izklāstīts, kādas darbības ir secīgi jāveic. Pirmais solis ir nodokļu maksāšanas režīma izvēle. Ir iespējams izvēlēties vienu no trim režīmiem:

  • Reģistrēt saimniecisko darbību VID. Jāreģistrējas pirms saimnieciskās darbības
    uzsākšanas. Jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN) un valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI). IIN ir 20% gada ienākumam līdz 20 004 eiro (no saimnieciskās darbības ieņēmumu un saimnieciskās darbības izdevumu starpības); ja gada ienākums lielāks – likme pārsnieguma summai virs 20 004 eiro ir 23%. VSAOI likmi ietekmē ienākums mēnesī.
  • Reģistrēt VID paziņoto saimniecisko darbību. Jāmaksā IIN 10% no nomas ieņēmumiem. Ja izvēlas šādu nodokļu režīmu, piecu darba dienu laikā no nomas līguma noslēgšanas jāinformē VID. Iznomājot īpašumu juridiskai personai, iedzīvotāju ienākuma nodokli ietur nomnieks izmaksas brīdī un iemaksā budžetā.
  • Mikrouzņēmumu nodoklis. Jāreģistrējas VID pirms saimnieciskās darbības uzsākšanas. Vienlaikus ar reģistrācijas iesniegumu izvēlas maksāt mikrouzņēmumu nodokli. MUN likme apgrozījumam līdz 25 000 eiro gadā ir 25%, bet apgrozījuma pārsniegumam virs 25 000 eiro gadā – 40%.

Par katra nodokļa piemērošanu plašāka informācija ir pieejama VID metodiskajā materiālā “Nodokļi no dzīvokļa izīrēšanas vai iznomāšanas ienākumiem”.

Ja nekustamā īpašuma nodokli maksā nomnieks, tad samaksātais nekustamā īpašuma nodoklis un nomas maksa ir nekustamā īpašuma īpašnieka saimnieciskās darbības ieņēmums.