Parādsaistības un mantojuma tiesība

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
23. janvārī, 2023
Kristaps

Labdien! Vēlējos jautāt, vai persona, kurai ir aktīvs naudas parāda piedziņas process (kopējā parāda summa zem 10 000 eiro), drīkst pieteikties miruša tuvinieka mantojumam (dzīvoklim)? Vai piedziņas process “apdraud” šāda īpašuma mantošanu? Paldies!

A
atbild:
30. janvārī, 2023

Jautājumā ir iekļauti divi juridiskie momenti. Pirmais – parādsaistības, kas ir jāpilda. Otrais – mantojuma tiesība.

 Civillikuma 655., 687., 688., 690. pantā ir noteikts, ka mantojumam ir jāpiesakās pēc tā izsludināšanas noteiktajā periodā pie notāra, citādi mantojuma tiesība jums zudīs.

Līdzko jūs pieņemsiet mantojumu, tas kļūs par daļu no jūsu mantas, no kuras kreditoram būs tiesības piedzīt arī parādu. Turklāt mantojuma pieņemšanai ir atpakaļejošs spēks uz mantojuma atklāšanas momentu, proti, pieņemtais mantojums tiek atzīts par mantiniekam piederošu no mantojuma atklāšanās brīža. Tas nozīmē, ka, mantojot dzīvokli, jums būs, piemēram, jāsedz arī visi komunālie maksājumi no mantojuma atklāšanās laika.

Mantojuma kārtošanas process soli pa solim ir izklāstīts Latvijas notāru mājaslapā šeit