Pirmpirkuma tiesības kopīpašumā

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
22. janvārī, 2023
Andrejs.

Labdien! Man pieder dzīvoklis kopīpašumā, kura kopīpašnieki pārsvarā ir radinieki. Vēlos to pārdot. Kopīpašnieki ir dēls, meita, pusmāsa (mums ir kopīga māte) un cilvēks bez radniecības ar mani. Vai kādam no viņiem ir priekšroka, ja visi vēlētos iegādāties manu dzīvokli?

A
atbild:
23. janvārī, 2023
Inese Helmane
LV portāls

Civillikuma 1073. pants nosaka: “Ja kāds nekustamā īpašuma kopīpašnieks atsavina savu daļu personai, kura nav kopīpašnieks, tad pārējiem kopīpašniekiem divu mēnešu laikā, skaitot no pirkuma līguma noraksta saņemšanas, pieder pirmpirkuma tiesība (2060. panta 2. daļa un 2062. pants), bet gadījumos, kad pirmpirkuma tiesību nav bijis iespējams izlietot atsavinātāja vainas dēļ – izpirkuma tiesība (1381. un turpmākie panti).

Ja izlietot pirmpirkuma vai izpirkuma tiesības pieteicas reizē vairāki kopīpašnieki, tad viņi atsavināto daļu iegūst kopīgi un sadala to savā starpā līdzīgās daļās, ja paši nevienojas citādi.”

Tātad visiem kopīpašniekiem ir vienādas tiesības izmantot pirmpirkuma tiesības.

Vairāk par kopīpašumu varat lasīt LV portāla publikācijā “Kas jāzina, iegādājoties daļas kopīpašumā”.