Rīcība ar pajām

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
22. janvārī, 2023
Ēriks

Vai lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvās sabiedrības biedrs var pirkt, pārdot, dāvināt savas pajas otram tās pašas sabiedrības biedram?

A
atbild:
30. janvārī, 2023

Kooperatīvo sabiedrību darbības tiesiskos priekšnosacījumus reglamentē Kooperatīvo sabiedrību likums.

Likuma 24. pants nosaka:

“(1) Paja ir biedra ieguldījuma daļa sabiedrības pamatkapitālā. Visām pajām ir vienāda nominālvērtība.

(2) Katrs biedrs veic ieguldījumu pamatkapitālā vismaz vienas pajas apmērā.

(3) Visiem biedriem ir vienāds paju skaits, ja statūtos nav noteikts citādi. Ja atbilstoši statūtiem biedriem var būt atšķirīgs paju skaits, statūtos norāda kārtību paju skaita noteikšanai un paju apmaksai.”

Pajas atsavināšanas gadījumā būtisks priekšnosacījums ir persona, kurai pajas tiek atsavinātas, t. i., atbilstība KS biedra statusam. Tāpēc primāri priekšnoteikums kļūšanai par biedru ir personas atbilstība KS biedra statusa kritērijiem. Pajas apmaksa ir sekundārs nosacījums, lai kļūtu par biedru.

Kooperatīvo sabiedrību likums nosaka, ka pajas ir mantojamas (likuma 20. pants), taču tas nav vienīgais paju atsavināšanas tiesiskais priekšnosacījums (likums neaizliedz paju atsavināšanu citādos veidos). Pajas, ņemot vērā KS statūtos noteikto, var tikt brīvi pārdotas vai dāvinātas arī starp vienas KS biedriem.