Labdien! Sieva šobrīd atrodas bērna kopšanas atvaļinājumā, kas ilgst līdz šīgada 11. jūlijam. Pēc divu mēnešu pauzes esmu atsācis strādāt, un jau mēnesi esam vēl viena mazuļa gaidībās. Esam nolēmuši, ka bērna kopšanas atvaļinājumu pārņemšu es un sieva atsāks strādāt. Kā tiks pārrēķināts bērna kopšanas pabalsts, ja divus mēnešus esmu bijis bezdarbnieks? Ja otra mazuļa dzimšanas datums provizoriski ir septembrī, ar kuru datumu un kā tiks aprēķināts otra bērna kopšanas atvaļinājuma pabalsts, ja plānots, ka es dodos arī tajā? Paldies!
No situācijas izklāsta noprotams, ka pašreiz bērna mamma atrodas bērna kopšanas atvaļinājumā un saņem vecāku pabalstu un bērna kopšanas pabalstu.
Vecāku pabalsta saņemšanas periodā vecāki var savstarpēji mainīties kā pabalsta saņēmēji. Bērna mammai jāatsakās no turpmākās vecāku pabalsta saņemšanas par bērnu. Savukārt bērna tēvam Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrai ir jāiesniedz iesniegums pabalsta piešķiršanai, norādot datumu, ar kuru vēlas turpmāk saņemt pabalstu (tā ir nākamā diena, kas seko datumam, ar kuru mātei ir pārtraukta vecāku pabalsta izmaksa).
Pieprasītais vecāku pabalsts jums tiks piešķirts un aprēķināts no jūsu vidējās iemaksu algas. Vidējo algu aprēķina par 12 mēnešu periodu, šo periodu beidzot divus kalendāros mēnešus pirms mēneša, kurā iestājies apdrošināšanas gadījums (datums, ar kuru piešķir vecāku pabalstu).
Pabalsts tiks izmaksāts apmērā, kāds bija vecāku sākotnēji izvēlētais pabalsta saņemšanas ilgums un apmērs (43,75% vai 60% no vidējās algas). Tajos mēnešos, kad jums nebija darba ienākumu (sociālās apdrošināšanas), iemaksu algu noteiks 40% apmērā no valstī vidējās iemaksu algas.
Sociāli apdrošinātai sievietei, darba ņēmējai, ir tiesības uz maternitātes pabalstu. Pabalstu izmaksā divās daļās – pirms un pēc dzemdībām. Pirmā daļa tiek maksāta par grūtniecības atvaļinājuma 56 vai 70 kalendāra dienām. Pabalstu par 70 kalendārajām dienām maksā topošajai mātei, kurai saistībā ar grūtniecību medicīniskā aprūpe ārstnieciski profilaktiskajā iestādē uzsākta līdz 12. grūtniecības nedēļai un turpināta visu grūtniecības laiku. Otro daļu (par 56 vai 70 kalendārajām dienām) maksā pēc bērna piedzimšanas. Par 70 dienām pabalstu var saņemt, ja grūtniecības, dzemdību vai pēcdzemdību laikā mātei ir bijuši veselības sarežģījumi, piedzimuši divi vai vairāki mazuļi.
No šī gada likums nosaka jaunu vecāku pabalsta izmantošanas kārtību. Vecāku pabalstu veido:
Par vecāku pabalsta jauno kārtību varat izlasīt Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras informācijā “Izmaiņas vecāku pabalsta saņemšanā no 2023. gada”.
Par šo tēmu LV portālā ir publicēts skaidrojums “Vecāku pabalsts no 2023. gada. Pabalsta pamatdaļa un katra vecāka nenododamie divi mēneši”.
Informāciju individuālā situācijā varat iegūt Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā, rakstot uz e-pasta adresi: konsultacijas@vsaa.gov.lv vai zvanot uz tālruņa numuru: 64507020.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 200 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!