E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 2828
Lasīšanai: 3 minūtes

Kriminālsodu reforma ir īstenota ar 2013.gada 1.aprīli

Publicēts pirms 11 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
12. septembrī, 2013
Raivo Valscikovs

Es gribēju pajautāt, vai tiks kas mainīts jau iedotajos pārmērīgi lielajos sodos? Teiksim, ja pirmo reizi tiesātam jaunietim iedod 17 gadus, tad nu kāda ir varbūtība viņam atgriezties sabiedrībā nepavadot visus tos gadus tur? Nekur Eiropā nav jāpavada 80% soda ieslodzījumā! Vārdu sakot, vai tiks kas mainīts ar paātrinātu atbrīvošanos?

A
atbild:
13. septembrī, 2013
Zaida Kalniņa
LV portāls

Par personai piespriesto sodu kriminālprocesa ietvaros lemt var tikai un vienīgi tiesa. Kā labi zināt, pastāv arī pārsūdzības iespējas, kuras var izmantot, ja noziegums un sods nav samērojami vai procesa ietvaros konstatēti pārkāpumi.

 Kas attiecas uz kriminālreformu jeb sodu samazināšanu tiesiskā regulējuma ietvaros, spēkā stājoties Krimināllikuma (KL) grozījumiem šī gada 1.aprīlī, sodu reforma ir īstenota un jaunas izmaiņas nav plānotas.

Tas nozīmē, ka KL jau ir sodu maksimālās un minimālās robežas samazinātas atsevišķām kategorijām, piemēram, mantiskajiem noziegumiem. Lai arī ir samazināts ieslodzījumā pavadāmais laiks, vienlaikus ir saglabāti bargi sodi noziegumiem, kas saistīti ar cilvēka veselības un dzīvības apdraudējumu, narkotikām, dzimumnoziegumiem - tādiem pārkāpumiem, kas rada reālus draudus sabiedrībai arī turpmāk.

Jāatceras arī būtiska nianse - jaunie KL grozījumi pilnā mērā attiecas tikai uz tām personām, kas pārkāpumu izdarījušas pēc 2013.gada 1.aprīļa, kā arī personām, kas līdz minētajam datumam vēl nebija notiesātas.

Savukārt uz personām, kas notiesātas līdz 2013.gada 1.aprīlim, jaunā sodu politika netiek attiecināta, bet paredz ierobežota labvēlības principa īstenošanu.

Krimināllikuma 61.panta trešajā daļā ir noteikts: nosacītu pirmstermiņa atbrīvošanu no soda var ierosināt, kad notiesātais faktiski ir izcietis:

1) ne mazāk kā pusi no noteiktā soda par izdarīto mazāk smagu noziegumu;

2) ne mazāk kā divas trešdaļas no noteiktā soda, ja tas piespriests par smagu noziegumu, kā arī ja notiesātais ir persona, kas agrāk bijusi notiesāta ar brīvības atņemšanu par tīšu noziegumu, un sodāmība par šo noziegumu nav noņemta vai dzēsta;

3) ne mazāk kā trīs ceturtdaļas no noteiktā soda, ja tas piespriests par sevišķi smagu noziegumu, kā arī ja notiesātais ir persona, kas agrāk bijusi nosacīti pirms termiņa atbrīvota no soda un no jauna izdarījusi tīšu noziegumu neizciestās soda daļas laikā;

4) divdesmit piecus gadus no brīvības atņemšanas soda, ja notiesātais ir persona, kurai piespriests mūža ieslodzījums. 

Savā jautājumā neesat norādījis sodāmības pamatojumu – KL pantus, taču var spriest, ka runa ir par sevišķi smagu noziegumu; ja rēķina matemātiski, tad  ¾ soda nav 80%, bet 75%.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 52 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas