E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 27845
Lasīšanai: 3 minūtes
TĒMA: Tieslietas

Atbildību par narkotisko un psihotropo vielu un zāļu, kā arī prekursoru apriti paredz likums

J
jautā:
12. novembrī, 2022
Edgars

Labdien! Kāda atbildība paredzēta fiziskai personai par neatļautu recepšu (ne psihotropo, ne narkoloģisko) medikamentu izplatīšanu pa pastu?

A
atbild:
05. decembrī, 2022
Olga Lauva
juriste

Detalizētu informāciju par zāļu ievešanu no ārvalstīm var aplūkot Zāļu valsts aģentūras tīmekļvietnes infografikā, kurā norādīts arī aizliegums ievest un saņemt pasta sūtījumā narkotiskos analgētiķus, jaunās psihoaktīvās un aktīvās vielas (sūtījumā aizliegts saņemt arī anaboliskos steroīdus, testosteronus, augšanas hormonus un to analogus), aizliegums nosūtīt un saņemt II un III sarakstā iekļautās vielas.

Papildus jāvērš uzmanība, ka no trešajām valstīm pa pastu saņemtās zāles izsniedz pret recepti vai ārstniecības iestādes izdotu dokumentu. Dokumentiem svešvalodā jābūt pievienotam apliecinātam tulkojumam saskaņā ar normatīvajiem aktiem par kārtību, kādā apliecināmi dokumentu tulkojumi valsts valodā. Tas attiecas gan uz recepšu, gan bezrecepšu zālēm. Ārsta izrakstītu recepti vai ārstniecības iestādes izdotu dokumentu būs nepieciešams uzrādīt Latvijas Pasta nodaļā arī tajā gadījumā, ja ārvalstīs pasūtītas bezrecepšu zāles.

Pēc Zāļu valsts aģentūras tīmekļvietnē norādītās informācijas gadījumos, kad zāles iegādātas tālpārdošanā (internetā), uz pasta sūtījuma iepakojuma ir jābūt norādītai aptiekas adresei, licences numuram, aptiekas tīmekļvietnes adresei, aptiekas licences izdevējas institūcijai un adresei.

Iepriekš norādīto zāļu aprites kārtību nosaka Ministru kabineta noteikumi Nr. 416  “Par zāļu izplatīšanas un kvalitātes kontroles kārtību un Narkotisko un psihotropo vielu un zāļu, kā arī prekursoru likumīgās aprites likums.

Savukārt administratīvā atbildība par narkotisko un psihotropo vielu un zāļu, kā arī prekursoru apriti un kompetence administratīvo pārkāpumu procesā paredzēta Narkotisko un psihotropo vielu un zāļu, kā arī prekursoru likumīgās aprites likuma (turpmāk – likums) IX nodaļā, kas paredz atbildību par prekursoru neatļautu izgatavošanu, iegādāšanos, glabāšanu, pārvadāšanu vai pārsūtīšanu, piemērojot brīdinājumu vai naudas sodu, ņemot vērā attiecīgās vielas apmēru.

Piemērojot administratīvo sodu par 48. panta pirmajā daļā paredzēto pārkāpumu, personu vienlaikus rakstveidā brīdina par kriminālatbildību, ja tā gada laikā pēc administratīvā soda piemērošanas neatļauti iegādāsies vai glabās narkotiskās vai psihotropās vielas nelielā apmērā vai neatļauti tās lietos. Administratīvā pārkāpuma procesu par likuma 46., 48., 49. un 52. pantā minētajiem pārkāpumiem veic Valsts policija. Administratīvā pārkāpuma procesu par likuma 47. un 50. pantā minētajiem pārkāpumiem atbilstoši likuma 44. panta pirmajā un otrajā daļā noteiktajai kompetencei veic Veselības inspekcija.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 185 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU