SIA vai mazkapitāla SIA plusi un mīnusi

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
14. oktobrī, 2022
Madara

Labdien! Vēlos uzzināt plusus un mīnusus, veidojot SIA vai mazkapitāla SIA, ja ienākumi mēnesī plānoti no 5000 līdz 8000 eiro?

A
atbild:
17. oktobrī, 2022
Inese Helmane
LV portāls

Sabiedrība ar ierobežotu atbildību ir komercsabiedrība, kuras pamatkapitāls sastāv no pamatkapitāla daļu nominālvērtības kopsummas. Sabiedrība ar ierobežotu atbildību ir slēgta sabiedrība, un tās daļas nav publiskas apgrozības objekts. Sabiedrība ir juridiska persona.

Uzņēmumu reģistra mājaslapā norādīts, ka mazkapitāla sabiedrībai ar ierobežotu atbildību (SIA):

  • pamatkapitāls ir mazāks par 2800 eiro;
  • dibinātāji ir tikai fiziskās personas, un to maksimālais skaits ir pieci;
  • dalībnieki ir tikai fiziskās personas, un to maksimālais skaits ir pieci;
  • valdes locekļu amatus var ieņemt tikai sabiedrības dalībnieki;
  • dalībnieks vienlaikus drīkst būt tikai vienā mazkapitāla SIA.

Savukārt par SIA Uzņēmumu reģistra skaidrojums ir šāds:

  • minimālais pamatkapitāla apjoms ir 2800 eiro;
  • dibinātāji var būt fiziskas un juridiskas personas;
  • pamatkapitālu var apmaksāt ar naudas vai mantisko ieguldījumu.

Iepriekš Valsts ieņēmumu dienests ir skaidrojis – uzsākot saimniecisko darbību, juridiska persona ir jāreģistrē Uzņēmumu reģistrā. Detalizētāka informācija par reģistrācijas kārtību un iespējamiem nodokļu maksāšanas režīmiem no saimnieciskās darbības ienākuma ir pieejama Valsts ieņēmumu dienesta tīmekļvietnē, sadaļā “Privātpersonām”, “Pirmie soļi topošajiem uzņēmējiem. Minētajā VID mājaslapas sadaļā publicētā informācija palīdzēs pieņemt lēmumu par nodarbinātības veidam atbilstošu nodokļu nomaksas režīmu.

Ar jautājumu ieteiktu vērsties pie finanšu vai nodokļu konsultanta.