Nakts darba veikšana, ja darbiniekam ir bērns līdz triju gadu vecumam

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
03. oktobrī, 2022
Iļja

Sveiki! Jautājums par nakts darbu. Ja vecākam ir bērns vecumā līdz trijiem gadiem, vai viņam ir tiesības neņemt papildu nakts darbu?
Vai darba devējs drīkst piespiedu kārtā darbiniekam prasīt nakts dežūras, ja viņam katru mēnesi jau ir normāla darba likme (apmēram 170 stundu).

A
atbild:
12. oktobrī, 2022
Zaida Kalniņa
LV portāls

Atbilstoši Darba likuma 138. panta septītajai daļai darbinieku, kuram ir bērns līdz triju gadu vecumam, nodarbināt nakts laikā atļauts tikai ar viņa piekrišanu. Likumā nav noteikta kārtība, kā darba devējam ir jāsaņem darbinieka piekrišana, taču strīda gadījumā darba devējam būs jāpierāda, ka piekrišana ir saņemta. Tādējādi, ja darbinieks nav devis piekrišanu, to nav tiesību nodarbināt nakts darbā.

Katram darbiniekam nodarbinātības noteikumi ir atrunāti darba līgumā. Līdz ar to primāri attiecināšana uz nodarbinātību nakts darbā ir jāvērtē pēc darba līgumā nolīgtās darba laika organizācijas, proti, vai darba pienākumi paredz veikt nakts darbu, vai ir nolīgts maiņu darbs.