E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 27376
Lasīšanai: 5 minūtes
TĒMA: Tieslietas
1
1

Kā saņemt ar administratīvo pārkāpumu nodarītā kaitējuma atlīdzinājumu

J
jautā:
17. septembrī, 2022
Vita

Labdien! Manu dēlu (15 gadi), kurš brauca ar motorolleru, notrieca Apvienotās Karalistes pilsonis, kurš vadīja automašīnu alkohola reibumā. Tā bija Latvijā apdrošināta vieglā automašīna. Dēlu aizveda uz BKUS. Vairāki speciālisti atzina, ka ir gūts smadzeņu satricinājums, ir arī brūces. Nekas nav lauzts. Video arī redzams, ka dēls tiek uzmests uz mašīnas jumta, pēc tam uz ceļa. Mašīna nav bremzējusi. Dēls atzīts par cietušo. Tobrīd nezinājām, ka policijai jāuzrāda visas bojātās lietas, jo, protams, nebija tādas pieredzes, kā arī bija svarīgi rūpēties par bērna veselības stāvokli. Ir ekspertīzes slēdziens par maznozīmīgiem miesas bojājumiem. Ir ierosināta administratīvā pārkāpuma lieta. Līdz ar to daļēji varam atgūt izmaksas par motorolleru un ķiveri, ja ir pirkšanas čeks. Motorollers un ķivere tika nopirkti CSNg dienā. Kā var panākt, lai tiktu segts šo lietu bojājums, ja tās nav uzrādītas policijas protokolā? Dēlam uz muguras atradās soma, un tā arī viņu izglāba, taču ir bojāta gan soma, gan daļēji tās saturs. Saistībā ar smadzeņu satricinājumu mans dēls vasarā, ievērojot ārsta norādījumus, atradās miera režīmā, kas izraisījis paliekošas attīstības sekas, jo viņš nepiedalījās nometnēs, sporta pulciņos u. tml. Par nodarbībām tika maksāts, kaut arī dēls tajās nepiedalījās. Vai ir iespēja saņemt morālā kaitējuma atlīdzību, kuru varētu novirzīt jaunieša attīstībai? Vai ir iespēja šajā lietā uzsākt kriminālprocesu? Vai tas atvieglotu procesa virzību un lietu kārtošanu? Jau iepriekš pateicos par sniegto atbildi!

A
atbild:
22. septembrī, 2022
Sandis Zellis
jurists

Atbilstoši Administratīvās atbildības likuma 34. panta otrajai daļai personai, kurai ar administratīvo pārkāpumu nodarīts kaitējums, ir tiesības no pārkāpuma izdarītāja prasīt kaitējuma atlīdzinājumu Civilprocesa likumā paredzētajā kārtībā. Pieprasot atlīdzinājumu civiltiesiskā kārtībā, cietušais ir atbrīvots no valsts nodevas.

Līdz ar to jums (kā bērna likumīgajai pārstāvei) ir tiesības vērsties rajona (pilsētas) tiesā ar prasības pieteikumu par kaitējuma, tostarp morālā kaitējuma, atlīdzināšanu no konkrētās personas. Saskaņā ar Civilprocesa likuma 26. panta pirmo daļu prasību pret fizisko personu ceļ tiesā pēc tās deklarētās dzīvesvietas, tomēr atbilstoši minētā likuma 28. panta trešajai daļai prasību, kas izriet no personiskiem aizskārumiem, prasītājs var celt arī pēc savas deklarētās dzīvesvietas vai aizskāruma nodarīšanas vietas. Vēršoties tiesā, prasības pieteikumā jāiekļauj informācija, kas norādīta Civilprocesa likuma 128. pantā. Turklāt pieteikumam jāpievieno visi minētie pierādījumi (čeki, rēķini), kas Jūsu ieskatā apliecina kaitējuma kopējo apmēru.

Vienlaikus norādu, ka pirms prasības iesniegšanas vajadzētu sagaidīt attiecīgo lēmumu par soda piemērošanu administratīvā pārkāpuma procesā, jo šāds lēmums un tajā norādītie faktiskie apstākļi noteikti palīdzēs prasības pamatošanai – pierādīšanai, ka nodarītie zaudējumi ir tiešā cēloņsakarībā ar konkrētās personas prettiesisko rīcību (administratīvo pārkāpumu). Prasības pamatošanai varētu būt noderīgs arī videomateriāls. Savukārt pats par sevi fakts, ka policijas protokolā nav uzrādītas visas bojātās mantas, nav noteicošais zaudējumu pierādīšanai.

Protams, jebkurā laikā jums ir iespēja vērsties pie pašas personas, kura ir nodarījusi minēto kaitējumu, lai ārpustiesas kārtībā savstarpēji vienotos par kaitējuma brīvprātīgu kompensēšanu.

Attiecībā uz lūgumu ierosināt kriminālprocesu konstatējams, ka pirmšķietami (nezinot citus apstākļus) no minētās situācijas ir saskatāms pamats tā ierosināšanai. Krimināllikuma 262. panta otrā daļa paredz atbildību par ceļu satiksmes noteikumu vai transportlīdzekļu ekspluatācijas noteikumu pārkāpšanu, ja to izdarījusi persona, kura vada transportlīdzekli alkohola, narkotisko, psihotropo, toksisko vai citu apreibinošu vielu ietekmē, un ja tās rezultātā cietušajam nodarīts viegls miesas bojājums. Tomēr jāņem vērā, ka kriminālprocesa ierosināšana pati par sevi nenozīmē procesa efektivizēšanu.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU