TĒMA: Pensijas

Kad varēs doties priekšlaicīgā pensijā

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
07. septembrī, 2022
Olga

Labdien! Esmu dzimusi 1960. gada augustā. Kad varēšu doties priekšlaicīgā pensijā?

A
atbild:
12. septembrī, 2022
Lidija Dārziņa
LV portāls

Vecuma pensijas piešķiršanas vecums ir noteikts likumā “Par valsts pensijām”. No 2014. gada pensionēšanās vecums pakāpeniski palielinās, t. i., ik gadu par trim mēnešiem, līdz 2025. gadā tas būs 65 gadi. Šogad pilnais pensionēšanās vecums ir 64 gadi un trīs mēneši.

Vecuma pensiju var saņemt priekšlaicīgi – divus gadus pirms likumā noteiktā pensijas vecuma sasniegšanas. Šādas tiesības ir tad, ja apdrošināšanas stāžs ir vismaz 30 gadu.

Arī priekšlaicīgās pensijas vecums pakāpeniski palielinās. 1960. gada augustā dzimušie varēs priekšlaicīgi pensionēties šīgada novembrī, sasniedzot 62 gadu un trīs mēnešu vecumu.

Priekšlaicīgās vecuma pensijas izmaksai ir noteikti ierobežojumi līdz pilnā pensijas vecuma sasniegšanai:

  • ja nestrādā, izmaksā 50% no piešķirtā pensijas apmēra;
  • ja strādā vai kļūst par pašnodarbināto, pensiju neizmaksā.

Vecuma pensija priekšlaicīgi tiek piešķirta uz mūžu, līdz ar to, sasniedzot noteikto pensijas vecumu, pensija būs tā pati priekšlaicīgi piešķirtā vecuma pensija, mainīsies tikai tās izmaksas nosacījumi.

Pēc priekšlaicīgas vecuma pensijas piešķiršanas tiek ierobežota iespēja saņemt bezdarbnieka pabalstu un invaliditātes pensiju, kā arī par piešķirtās pensijas apmēru tiek samazināts piešķirtās apdrošināšanas atlīdzības apmērs.

Ja jums ir jautājumi par pensionēšanos, jākonsultējas Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā.