E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 27225
Lasīšanai: 3 minūtes
TĒMA: Pensijas
5
5

Vai pensijas vecumā maksā invaliditātes pensiju un bezdarbnieka pabalstu

J
jautā:
03. septembrī, 2022
Jolanta

Kāda ir atšķirība starp invaliditātes atlīdzību un invaliditātes pensiju? Esmu 3. grupas invalīde. Darba stāžs ir 45 gadi. Tika noteikta invaliditāte saistībā ar arodslimību. Man ir 64 gadi. Vai es varu pieteikties invaliditātes pensijai? Vai es varu vienlaikus saņemt bezdarbnieka pabalstu un invaliditātes pensiju? Vai es varu vienlaikus saņemt invaliditātes atlīdzību un bezdarbnieka pabalstu?

A
atbild:
08. septembrī, 2022
Lidija Dārziņa
LV portāls

Ne invaliditātes pensiju, ne atlīdzību par darbspēju zaudējumu, ne bezdarbnieka pabalstu pensijas vecumā nevar saņemt.

Invaliditātes pensiju piešķir uz visu Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijas (VDEĀVK) noteikto invaliditātes laiku, bet ne ilgāk kā līdz likumā “Par valsts pensijām” noteiktā pensijas vecuma sasniegšanai. Invaliditātes pensija 3. invaliditātes grupai ir 136 eiro. Sasniedzot pensionēšanās vecumu, invaliditātes pensijas vietā piešķir vecuma pensiju. Invaliditātes pensijas apmērs vecuma pensijai tiek saglabāts, ja invaliditātes pensija ir bijusi lielāka nekā aprēķinātā vecuma pensija.

Atlīdzību par darbspēju zaudējumu izmaksā sociāli apdrošinātai personai, kurai nelaimes gadījuma darbā vai konstatētās arodslimības dēļ VDEĀVK noteikusi darbspēju zaudējuma apjomu, sākot no 25%. Atlīdzības apmēru nosaka, ņemot vērā apdrošinātai personai aprēķināto vidējo apdrošināšanas iemaksu algu (darbā gūtos ienākumus) un VDEĀVK noteikto darbspēju zaudējuma pakāpi.

Atlīdzību par darbspēju zaudējumu izmaksā līdz atlīdzības saņēmējs sasniedz likumā “Par valsts pensijām” vecuma pensijas piešķiršanai noteikto vecumu.

Pēc vecuma vai izdienas pensijas piešķiršanas atlīdzību par darbspēju zaudējumu izmaksā:

  • ja piešķirtās pensijas apmērs ir mazāks par atlīdzības apmēru, tad izmaksā starpību starp atlīdzības apmēru un izdienas vai vecuma pensijas apmēru;
  • ja piešķirtās pensijas apmērs ir vienāds ar atlīdzības apmēru vai to pārsniedz, atlīdzības izmaksu izbeidz.

Vienlaikus nevar saņemt atlīdzību par darbspēju zaudējumu un invaliditātes pensiju.

Tāpat vienlaikus nevar saņemt atlīdzību par darbspēju zaudējumu un bezdarbnieka pabalstu.

Lai saņemtu bezdarbnieka pabalstu, ir nepieciešams iegūt bezdarbnieka statusu. Tiesības uz bezdarbnieka statusu pēc reģistrēšanās Nodarbinātības valsts aģentūrā ir personai, kura nav sasniegusi vecumu, kas dod tiesības saņemt valsts vecuma pensiju, vai kurai valsts vecuma pensija nav piešķirta (tai skaitā priekšlaicīgi).

Šogad, 2022. gadā, tiesības uz valsts vecuma pensiju ir cilvēkiem, kuri sasnieguši 64 gadu un 3 mēnešu vecumu.  

Cik noprotams, Jums ir aktuāli visi šie jautājumi, tāpēc individuālā situācijā saistībā ar pensionēšanos varat lūgt tos paskaidrot Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras nodaļā.

Labs saturs
5
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU