Pieļaujamā trokšņa līmeņa pārsniegšana

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
01. septembrī, 2022
Anna

Labdien! Blakus privātmājai atrodas viesu nams, kur vasaras sezonā katru nedēļas nogali notiek kāzu svinības vismaz līdz plkst. 3.00 rītā ar skaļu mūziku. Īpašnieki ignorē lūgumus samazināt mūzikas skaļumu. Kaimiņi vairākas reizes ir saukuši policiju. Tuvojoties policijas mašīnai, mūzikas skaļums uz brīdi tiek samazināts. Šāda situācija nemitīgi atkārtojas. Kādas ir viesu nama un kaimiņu tiesības? Kādā veidā var risināt šo situāciju, ja viesu nama īpašnieks vairākus gadus ignorē kaimiņu sūdzības?

A
atbild:
03. oktobrī, 2022

Pieļaujamo trokšņu līmeni nosaka Ministru kabineta 2014. gada 7. janvāra noteikumi Nr. 16 “Trokšņa novērtēšanas un pārvaldības kārtība”, kuru 2. pielikumā “Vides trokšņa robežlielumi un to novērtēšana” noteikti pieļaujamo trokšņu robežlielumi vidē.

Kā tas izriet no jautājuma, jūs esat vairākkārtīgi vērsies pašvaldības policijā (reģistrēti izsaukumi), taču tas nav devis rezultātu.

Administratīvo sodu likuma par pārkāpumiem pārvaldes, sabiedriskās kārtības un valsts valodas lietošanas jomā 11. pants (“Sīkais huligānisms”) nosaka:

“Par sabiedriskās kārtības traucēšanu, pārkāpjot vispārpieņemtās uzvedības normas un traucējot personas mieru, iestādes, komersanta vai citas institūcijas darbu vai apdraudot savu vai citu personu drošību (sīkais huligānisms), piemēro naudas sodu no četrpadsmit līdz simt naudas soda vienībām.”

Savukārt Krimināllikuma 231. pants nosaka:

“(1) Par rupju sabiedriskās kārtības traucēšanu, kas izpaužas acīmredzamā necieņā pret sabiedrību vai bezkaunībā, ignorējot vispārpieņemtās uzvedības normas un traucējot cilvēku mieru, iestāžu vai uzņēmumu (uzņēmējsabiedrību), vai organizāciju darbu (huligānisms), –

soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz diviem gadiem vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar probācijas uzraudzību, vai ar sabiedrisko darbu, vai ar naudas sodu.

(2) Par huligānismu, ja to izdarījusi personu grupa vai ja tas saistīts ar miesas bojājumu nodarīšanu cietušajam vai ar mantas bojāšanu vai iznīcināšanu, vai ar pretošanos varas pārstāvim vai personai, kura vēršas pret sabiedriskās kārtības pārkāpšanu, vai ja tas izdarīts, lietojot ieročus, kā arī citus miesas bojājumu nodarīšanai izmantojamus priekšmetus, –

soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz pieciem gadiem vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar probācijas uzraudzību, vai ar sabiedrisko darbu, vai ar naudas sodu.”

Tādējādi, ja pašvaldības policijas prevencijas metodes nav sasniegušas vēlamo rezultātu (noteiktā trokšņa līmeņa ievērošanu), jums ir jāvēršas tiesībsargājošajās iestādēs ar iesniegumu par kriminālprocesa uzsākšanu.

Bez minētā jums ir arī tiesības uz aizskāruma (morālā kaitējuma) kompensāciju no aizskārēja puses.

Civillikuma 1635. pants nosaka – katrs tiesību aizskārums, tas ir, katra pati par sevi neatļauta darbība, kuras rezultātā nodarīts kaitējums (arī morālais kaitējums), dod tiesību cietušajam prasīt apmierinājumu no aizskārēja, ciktāl viņu par šo darbību var vainot.

Ar morālo kaitējumu jāsaprot fiziskas vai garīgas ciešanas, kas izraisītas ar neatļautas darbības rezultātā nodarītu cietušā nemantisko tiesību vai nemantisko labumu aizskārumu. Atlīdzības apmēru par morālo kaitējumu nosaka tiesa pēc sava ieskata, ņemot vērā morālā kaitējuma smagumu un sekas.

Ja šī panta otrajā daļā minētā neatļautā darbība izpaudusies kā noziedzīgs nodarījums pret personas dzīvību, veselību, tikumību, dzimumneaizskaramību, brīvību, godu, cieņu vai pret ģimeni, vai nepilngadīgo, pieņemams, ka cietušajam šādas darbības rezultātā ir nodarīts morālais kaitējums. Citos gadījumos morālais kaitējums cietušajam jāpierāda.