TĒMA: Tieslietas

Kā sadalīt mantu, šķirot laulību

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
16. augustā, 2022
Sindija

Labdien! Laulībā nodzīvoti 22 gadi, pēdējos 12 gadus vīrs pēc traumas ir paralizēts un pilnībā atrodas ģimenes aprūpē. Attīstība ir ļoti slikta. Vīrs ir ļoti agresīvs, rupjš, nejauks, emocionāli vardarbīgs. Regulāri visus pazemo un dzen ārā no mājām. Ģimenē ir bērni, kuri nu jau ir pilngadīgi. Vīrs manipulē ar mantas dalīšanu un uzskata, ka viņam pieder pilnīgi viss, bet ģimenei – nekas. Dzīvoklis iegādāts laulības laikā un ir uz vīra vārda. Ir nopirkta zeme, kas ir uz sievas vārda. Dzīvoklī visa iedzīve un remonts veikts par sievas līdzekļiem, taču rēķini tiek segti par vīra līdzekļiem. Vīrs kategoriski atsakās doties dzīvot aprūpes iestādē, kaut arī pats nevar sevi aprūpēt. Kā rīkoties un kā dalīt mantu, ja šķiršanos pieprasīs sieva? Ar bērniem negribam doties prom no sūri nopelnītā un iekārtotā dzīvokļa. Vai ir iespējams izpirkt vīra daļu? Kā rīkoties ar zemi? Plānoju to uzdāvināt dēliem, bet zinu, ka vīrs nepiekritīs, jo uzskata, ka viņi neko nav pelnījuši.

A
atbild:
31. augustā, 2022

Laulību šķirt iespējams pie zvērināta notāra vai tiesā.

Notārs laulību var šķirt, ja abi laulātie vienojas par laulības šķiršanu, kā arī labprātīgi vienojas par kopējās mantas sadali.

Savukārt, ja nav iespējams vienoties, tad par laulības šķiršanu un mantas sadali ir jāvēršas ar prasību tiesā.

Civillikuma 89. pants nosaka, ka katrs laulātais patur mantu, kas piederējusi viņam pirms laulības, tāpat arī to mantu, kuru viņš iegūst laulības laikā kā atsevišķu mantu. Savukārt viss, ko laulības laikā laulātie iegūst kopīgi vai viens no viņiem, bet ar abu laulāto līdzekļiem vai ar otra laulātā darbības palīdzību, ir abu laulāto kopīga manta; šaubu gadījumā jāpieņem, ka šī manta pieder abiem līdzīgās daļās.

Civillikuma 91. pants nosaka, ka katra laulātā atsevišķa manta it sevišķi ir:

  1. manta, kas laulātajam piederējusi pirms laulības vai ko laulātie līgumā noteikuši par atsevišķu mantu;
  2. priekšmeti, kas noder tikai viena laulātā personīgai lietošanai vai vajadzīgi viņa patstāvīgā darbā;
  3. manta, ko viens laulātais ieguvis bez atlīdzības laulības laikā;
  4. laulātā atsevišķās mantas ienākumi, kas nav nodoti ģimenes un kopīgās mājsaimniecības vajadzībām;
  5. manta, ar ko atvietota iepriekšējos (1.–4.) punktos minētā manta.

Tas, ka zināma manta ir atsevišķa, jāpierāda tam laulātajam, kurš to apgalvo.

Tas, ka nekustamais īpašums ir viena laulātā atsevišķa manta, ierakstāms zemesgrāmatā.

Jūsu minētajā situācijā, šķiet, ka dzīvoklis un zeme ietilpst laulāto kopmantā, un rīcība ar to (piemēram, dāvinājums) nebūs iespējams bez otra laulātā piekrišanas (izņemot, ja jums ar laulāto ir noslēgts laulības līgums par mantas šķirtību vai zemesgrāmatā ir reģistrēta atzīme par atsevišķu mantu).

Dalot laulāto kopīgo mantu, ņem vērā visu laulāto mantu, kas nav atzīstama par viena laulātā atsevišķo mantu, – kustamās un nekustamās lietas ar visiem piederumiem, kā arī laulāto prasījumus un saistības.

Laulāto kopīgā manta dalāma pēc mantojuma dalīšanas kārtības vispārējiem noteikumiem (skat. Civillikuma 731. pantu un turpmākos pantus).

Laulības šķiršanas gadījumā jūsu interešu aizstāvībai ieteiktu konsultēties ar juristu vai zvērinātu advokātu.