Uzturlīdzekļu samaksa, ja bērns atrodas audžuģimenē

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
01. augustā, 2022
Kristine

Labdien! Es vēlētos uzzināt, kādā apmērā man ir jāmaksā uzturlīdzekļi, ja bērns atrodas audžuģimenē?

A
atbild:
03. janvārī, 2023

Ministru kabineta noteikumu Nr. 354 “Audžuģimenes noteikumi” 2. punkts paredz, ka bāriņtiesa var ievietot bērnu audžuģimenē vai specializētajā audžuģimenē šādos gadījumos:

  • bērna vecāki ir miruši;
  • bērns ir atrasts;
  • bērna vecākiem ar tiesas spriedumu atņemtas aizgādības tiesības;
  • bērna vecākiem pārtrauktas aizgādības tiesības;
  • bērns atrodas viņa veselībai vai dzīvībai bīstamos apstākļos;
  • izveidojusies konfliktsituācija starp bērnu un vecākiem vai aizbildni, audžuģimeni vai specializēto audžuģimeni;
  • bērna vecāku slimība, kas liedz vecākiem veikt pilnvērtīgu bērnu aprūpi.

Savukārt noteikumu 76. punkts nosaka, ka audžuģimene saņem atlīdzību par audžuģimenes pienākumu pildīšanu un pabalstu bērna uzturam, kā arī pabalstu apģērba un mīkstā inventāra (piemēram, gultas veļas, segas, spilvena, matrača) iegādei.

Saskaņā ar 78. punktu pabalstu bērna uzturam un pabalstu apģērba un mīkstā inventāra iegādei audžuģimenei izmaksā no tās pašvaldības budžeta līdzekļiem, kura noslēgusi līgumu ar audžuģimeni.

Pašvaldība nosaka pabalsta apmēru bērna uzturam, ņemot vērā, ka tas mēnesī nedrīkst būt mazāks par:

  • 215,00 eiro par bērnu līdz septiņu gadu vecuma sasniegšanai;
  • 258,00 eiro par bērnu vecumā no septiņiem gadiem līdz 18 gadu vecuma sasniegšanai.

Ņemot vērā, ka vecākam ir pienākums sniegt uzturlīdzekļus bērna uzturam, uzturlīdzekļu apmērs saskaņā ar 2013. gada 15. janvāra Ministru kabineta noteikumiem Nr. 37 “Noteikumi par minimālo uzturlīdzekļu apmēru bērnam” ir 25% no valstī noteiktās minimālās algas bērnam vecumā līdz 7 gadiem un 30% apmērā no valstī noteiktās minimālās algas bērnam vecumā no 7 līdz 18 gadiem.

No 2023. gada 1. janvāra valstī noteiktā minimālā alga ir 620 eiro.