E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 26826
Lasīšanai: 4 minūtes
TĒMA: Nodokļi

Nodoklis ienākumam no nekustamā īpašuma atsavināšanas

J
jautā:
16. jūlijā, 2022
Līga

Labdien! Man ir jautājums par nodokli no kapitāla pieauguma. 2021. gada augustā mans vīrs pārrakstīja (dāvinājums) uz manu vārdu savu dzīvokli. Vēlāk, 2021. gada septembrī, nolēmām iegādāties lielāku dzīvokli, un vīrs par 23 000 EUR iegādājās citu dzīvokli. Dzīvokļa iegādei ir paņemts hipotekārais kredīts uz vīra vārda (es esmu galvotāja). Tā kā jaunais dzīvoklis bija jāremontē, tika paņemts arī mazais mājokļa kredīts (“Swedbank”) – 18 500 EUR remontam. Šobrīd jaunajā dzīvoklī tiek veikts remonts un mazā mājokļa kredīts jau ir iztērēts. Tagad esam nolēmuši pārdot man piederošo (iepriekš uzdāvināto) dzīvokli. No dzīvokļa pārdošanas iegūtos līdzekļus plānojam ieguldīt abu minēto aizdevumu atmaksai, t.i., kopā 41 500 EUR. Uz vīra vārda vēl ir īpašums, zeme, bet man šis dzīvoklis ir vienīgais īpašums. Vai šajā gadījumā ir jāmaksā kapitāla pieauguma nodoklis, ja visa iegūtā nauda tiek iztērēta, atmaksājot abus aizņēmumus? Paldies.

A
atbild:
31. jūlijā, 2022
Lidija Dārziņa
LV portāls

Vispārējā kārtībā likums “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” paredz, ka ienākumu no nekustamā īpašuma pārdošanas apliek ar iedzīvotāju ienākuma nodokli kā ienākumu no kapitāla pieauguma. Nodokļa likme ir 20% no starpības, kāda veidojas, no pārdošanas ieņēmuma atņemot īpašuma iegādes un ieguldījumu vērtību.

Dažās situācijās likumā ir paredzēts, ka nodoklis nav jāmaksā. Tas ir tad, ja:

  • nekustamais īpašums personas īpašumā (no dienas, kad attiecīgais nekustamais īpašums reģistrēts zemesgrāmatā) ir ilgāk par 60 mēnešiem un vismaz 12 mēnešus pēc kārtas (minētajā 60 mēnešu periodā) līdz atsavināšanas līguma noslēgšanas dienai ir personas deklarētā dzīvesvieta;
  • nekustamais īpašums personas īpašumā (no dienas, kad attiecīgais nekustamais īpašums reģistrēts zemesgrāmatā) ir ilgāk par 60 mēnešiem un pēdējos 60 mēnešus līdz nekustamā īpašuma atsavināšanas dienai ir bijis fiziskās personas vienīgais nekustamais īpašums;
  • nekustamais īpašums reģistrēts zemesgrāmatā kā fiziskās personas vienīgais nekustamais īpašums un ienākums no šā nekustamā īpašuma no jauna tiek ieguldīts funkcionāli līdzīgā nekustamajā īpašumā 12 mēnešu laikā pēc nekustamā īpašuma atsavināšanas vai arī pirms nekustamā īpašuma atsavināšanas.

No likuma normām izriet, ka, pārdodot dāvinājumā no vīra saņemto dzīvokli, nodoklis nebūtu jāmaksā, ja tas būtu vienīgais īpašums pēdējos 60 mēnešus līdz nekustamā īpašuma pārdošanas dienai vai ja šis ienākums (no vienīgā īpašuma pārdošanas) no jauna tiktu ieguldīts funkcionāli līdzīgā nekustamajā īpašumā 12 mēnešu laikā pēc nekustamā īpašuma atsavināšanas vai arī pirms nekustamā īpašuma atsavināšanas.

Nodokļa piemērošanu, vērtējot konkrēto darījumu kopumu un secību, dokumentārus apliecinājumus, nosaka Valsts ieņēmumu dienests. Tāpēc individuālā situācijā jākonsultējas Valsts ieņēmumu dienestā.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 159 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU