Uz ko attieksies BKA un vecāku pabalsta izmantošanas jaunā kārtība

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
19. maijā, 2022
Sergejs

Labdien! 2022. g. augustā ir plānotas izmaiņas bērna kopšanas atvaļinājuma kārtībā. Vai tas ietekmēs vecākus, kuriem jau ir piešķirts bērna kopšanas atvaļinājums?

A
atbild:
24. maijā, 2022
Lidija Dārziņa
LV portāls

Likuma “Par maternitātes un slimības apdrošināšanu” grozījumu projekts vēl ir izskatīšanā Saeimā, un 5. maijā tas ir atbalstīts pirmajā lasījumā. Pašreiz likumprojektā paredzēts, ka norma par vecāku pabalsta nenododamās daļas noteikšanu stāsies spēkā 2022. gada 2. augustā. Grozījumu projekta anotācijā ir skaidrots, ka tiesību akts attieksies uz tām sociāli apdrošinātajām personām, kurām bērns piedzims pēc 2022. gada 2. augusta.

Grozījumi Darba likumā, kuru projekts Saeimā 28. aprīlī atbalstīts pirmajā lasījumā, savukārt paredz pagarināt laika posmu, kurā izmantojams bērna tēva atvaļinājums, nosakot, ka šo atvaļinājumu piešķirs tūlīt pēc bērna piedzimšanas, bet ne vēlāk kā sešus mēnešus pēc tās (šobrīd – divus mēnešus). Ar grozījumiem arī paredzēts bērna tēvam noteikt tiesības uz 10 darba dienu ilgu atvaļinājumu (šobrīd – 10 kalendāra dienu). Šīs normas attiecīgi tiks salāgotas ar tiesībām uz paternitātes pabalstu.

Tad, kad grozījumi likumos tiks pieņemti, varēs arī konkrēti pateikt, kādam periodam kuras jaunās normas piemērojamas.