TĒMA: Tieslietas

Ko ņem vērā, nosakot administratīvo sodu

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
13. maijā, 2022
Unknown Incident

Sīkais huligānisms: saskaņā ar Administratīvo sodu likuma par pārkāpumiem pārvaldes, sabiedriskās kārtības un valsts valodas lietošanas jomā 11. panta 1. daļu par sabiedriskās kārtības traucēšanu, pārkāpjot vispārpieņemtās uzvedības normas un traucējot personu mieru, iestāžu, komersantu vai citu institūciju darbu vai apdraudot savu vai citu personu drošību (sīkais huligānisms), piemēro naudas sodu no četrpadsmit līdz simt naudas soda vienībām. Kā noteikt precīzu naudas sodu diapazonā no 14 līdz 100  eiro, lai pierādītu, ka sods, piemēram, 99 eiro, neatbilst viņu pašu rīcības mērogam (piem., ar ūdens pistoli apliet svešu cilvēku)?

A
atbild:
22. maijā, 2022

Precizēšu, ka saskaņā ar Administratīvās atbildības likuma 16. panta otro un trešo daļu viena naudas soda vienība ir pieci eiro, un minimālais sods fiziskajām un juridiskajām personām ir divas naudas soda vienības.

Līdz ar to par Administratīvo sodu likuma par pārkāpumiem pārvaldes, sabiedriskās kārtības un valsts valodas lietošanas jomā 11.panta pirmajā daļā paredzēto pārkāpumu var tikt piemērots naudas sods no četrpadsmit līdz simt naudas soda vienībām jeb no 70 līdz 500  eiro.

Administratīvās atbildības likuma 19. pants, kas nosaka vispārīgos noteikumus soda piemērošanai, paredz: sodu par administratīvo pārkāpumu piemēro ietvaros, ko nosaka likums vai pašvaldību saistošie noteikumi, kuros noteikta atbildība par izdarīto pārkāpumu.

Nosakot administratīvā soda veidu un mēru, ņem vērā:

  • izdarītā pārkāpuma raksturu;
  • pie atbildības saucamās personas personību (juridiskajai personai – reputāciju);
  • mantisko stāvokli;
  • pārkāpuma izdarīšanas apstākļus;
  • atbildību mīkstinošos un pastiprinošos apstākļus.

Atbildību par administratīvo pārkāpumu mīkstina šādi apstākļi (20. pants):

  • pie atbildības saucamā persona atzinusi un nožēlojusi izdarīto;
  • pie atbildības saucamā persona labprātīgi atlīdzinājusi zaudējumu vai novērsusi nodarīto kaitējumu;
  • pārkāpums izdarīts stipra psihiska uzbudinājuma ietekmē vai arī smagu personisku vai ģimenes apstākļu dēļ;
  • pie atbildības saucamā persona labprātīgi pieteikusies pirms izdarītā pārkāpuma atklāšanas;
  • pārkāpums izdarīts cietušā prettiesiskas vai amorālas uzvedības ietekmē;
  • pārkāpumu izdarījusi sieviete grūtniecības stāvoklī vai sieviete, kuras aprūpē ir bērns vecumā līdz vienam gadam.

Par atbildību mīkstinošiem var atzīt arī citus apstākļus.

Atbildību par administratīvo pārkāpumu var pastiprināt šādi apstākļi (21. pants):

  • prettiesiskā rīcība turpināta, neraugoties uz pilnvarotas amatpersonas prasību to izbeigt;
  • pilngadīga persona pārkāpuma izdarīšanā iesaistījusi nepilngadīgo;
  • pārkāpums izdarīts stihiskas nelaimes vai citos ārkārtējos apstākļos;
  • pārkāpums izdarīts alkohola, narkotisko vai citu apreibinošu vielu ietekmē vai reibumā;
  • pārkāpuma izdarīšanas motīvs ir naids pret tādām personas atšķirīgām iezīmēm kā rase, reliģiskā pārliecība, nacionālā piederība vai citas skaidri nosakāmas personas atšķirīgās iezīmes;
  • pārkāpumu izdarījusi personu grupa.