Tiesa izvērtē, vai uzsākt maksātnespējas procesu

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
10. maijā, 2022
Jānis

Labdien! Vēlētos uzzināt sīkāk par maksātnespējas procesu privātpersonām. Vai man informēt ārpustiesas parādu piedzinēju, ka tiks uzsākts maksātnespējas process? Vai, maksājot pēc plāna 1/3 daļu no ienākumiem, pēc gada maksātnespējas process tiks pabeigs, vai arī tas var tikt atcelts? Vai to, ka tiks uzsākts maksātnespējas process vai netiks, es zināšu pašā sākumā, uzsākot maksātnespējas procesu?

A
atbild:
21. maijā, 2022

Fiziskās personas maksātnespējas procesa mērķis ir pēc iespējas pilnīgāk apmierināt kreditoru prasījumus no parādnieka mantas un dot iespēju parādniekam, kura manta un ienākumi nav pietiekami visu saistību segšanai, tikt atbrīvotam no neizpildītajām saistībām un atjaunot maksātspēju.

Diemžēl nav iespējams atbildēt par saistību dzēšanas plāna izpildi un termiņu, maksātnespējas procesa atcelšanu, kā arī to, vai maksātnespējas process tiks uzsākts vai ne, jo to var izvērtēt tikai tiesa konkrētā gadījumā, tāpēc varu sniegt vispārīgu atbildi.

Lai veiksmīgi uzsāktu fiziskās personas maksātnespējas procesu, personai ir jāatbilst visām maksātnespējas procesa pazīmēm un priekšnoteikumiem, kas ir noteikti Maksātnespējas likuma 129. pantā un paredz, ka:

1) personai nav iespēju nokārtot parādsaistības, kurām iestājies izpildes termiņš, un parādsaistības kopā pārsniedz 5000 eiro;

2) sakarā ar pierādāmiem apstākļiem personai nebūs iespējams nokārtot parādsaistības, kuru izpildes termiņš iestāsies gada laikā, un parādsaistības kopā pārsniedz 10 000 eiro;

3) personai nav iespēju nokārtot parādsaistības, no kurām vismaz vienas parādsaistības pamatā ir neizpildīta blakus saistība vai solidāra saistība starp parādnieku un parādnieka laulāto vai personu, kura sastāv ar parādnieku radniecībā vai svainībā līdz otrajai pakāpei, ja tā pārsniedz 5000 eiro;

4) fiziskās personas maksātnespējas procesa depozīta iemaksa divu minimālo mēnešalgu apmērā (1000 eiro)  Maksātnespējas dienesta speciāli izveidotā kontā.

Savukārt Maksātnespējas procesa likuma 130. pants nosaka ierobežojumus fiziskās personas maksātnespējas procesa ierobežojumus, kas paredz, ka maksātnespējas process nav piemērojams vai pārtraucams personai:

1) kura pēdējo triju gadu laikā pirms fiziskās personas maksātnespējas procesa pasludināšanas ir sniegusi apzināti nepatiesu informāciju saviem kreditoriem;

2) kura ir izlietojusi piešķirto kredītu līgumā neparedzētiem mērķiem, un par to ir stājies spēkā kompetentas institūcijas nolēmums kriminālprocesā;

3) kurai pēdējo 10 gadu laikā pirms fiziskās personas maksātnespējas procesa pasludināšanas ir izbeigts fiziskās personas maksātnespējas process, kura ietvaros dzēstas saistības;

4) pēdējo piecu gadu laikā pirms fiziskās personas maksātnespējas procesa pasludināšanas vai fiziskās personas maksātnespējas procesa laikā ir stājies spēkā kompetentas institūcijas nolēmums kriminālprocesā, ar kuru konstatēts, ka parādnieks ir izvairījies no nodokļu samaksas;

5) kurai pēdējā gada laikā pirms fiziskās personas maksātnespējas procesa pasludināšanas ir izbeigts fiziskās personas maksātnespējas process, nedzēšot saistības;

6) kura pēdējo triju gadu laikā pirms fiziskās personas maksātnespējas procesa pasludināšanas ir tikusi atbrīvota no parādsaistībām Fiziskās personas atbrīvošanas no parādsaistībām likumā noteiktajā kārtībā neatkarīgi no tā, vai atbrīvošana no parādsaistībām vēlāk ir atcelta.

Savukārt saistību dzēšanas procedūru nepiemēro vai pārtrauc (153. pants), ja:

  • parādnieks pēdējo triju gadu laikā pirms fiziskās personas maksātnespējas procesa pasludināšanas vai maksātnespējas procesa laikā ir slēdzis darījumus, kuru rezultātā kļuvis maksātnespējīgs vai radījis zaudējumus kreditoriem, turklāt viņš apzinājās vai viņam vajadzēja apzināties, ka šādu darījumu slēgšana var novest līdz maksātnespējai vai zaudējumu radīšanai kreditoriem;
  • parādnieks ir sniedzis apzināti nepatiesu informāciju par savu mantisko stāvokli un slēpis savus patiesos ienākumus;
  • parādnieks nepilda bankrota vai saistību dzēšanas procedūrā paredzētos pienākumus, būtiski apgrūtinot maksātnespējas procesa efektīvu norisi.

Saskaņā ar Maksātnespēja procesa likuma 73. pantu:

  • kreditoru prasījumi pret parādnieku iesniedzami administratoram mēneša laikā no dienas, kad maksātnespējas reģistrā izdarīts ieraksts par parādnieka maksātnespējas procesa pasludināšanu.
  • Ja kreditors nokavējis augstāk minēto prasījumu iesniegšanas termiņu, viņš savu prasījumu pret parādnieku var iesniegt termiņā, kas nav ilgāks par sešiem mēnešiem no dienas, kad maksātnespējas reģistrā izdarīts ieraksts par parādnieka maksātnespējas procesa pasludināšanu, bet ne vēlāk kā līdz dienai, kad šajā likumā noteiktajā kārtībā sastādīts kreditoru prasījumu apmierināšanas plāns. Pēc šā termiņa iestājas noilgums, līdz ar to kreditors zaudē kreditora statusu un savas prasījuma tiesības pret parādnieku.

Plašāk par maksātnespējas procesu varat uzzināt šeit un šeit.