Labdien! Vai es varu pretendēt uz sava radinieka māju pēc viņa sievas nāves? Mans radinieks nomira pirms 15 gadiem, māju viņš nopirka pirms precībām, bērnu viņam nebija. Sievai no iepriekšējām laulībām ir nomiris brālis. Mana mamma viņam bija masīca. Būdams dzīvs, mutiski viņš to māju novēlēja man. Rakstiski testamentu nepaspēja uzrakstīt, jo nomira pēkšņi.
Pēc situācijas apraksta secinu, ka īpašumtiesības uz minēto nekustamo īpašumu šobrīd ir jūs radnieka sievai (mantojusi no mirušā vīra).
Saskaņā ar Civillikuma 390. pantu mantinieki manto pēc likuma, kad nav mantojuma līguma vai testamenta vai kad tie nav spēkā.
Ja radnieka sieva testamentā vai mantojuma līgumā novēlēs minēto nekustamo īpašumu jums, tad jūs varēsiet to mantot.
Savukārt, ja mantojuma līguma vai testamenta nebūs, tad radnieka sievas nāves gadījumā saskaņā ar likumu mantot varēs radnieka sievas:
Saskaņā ar Civillikuma 206. pantu par radniecību sauc divu vai vairāku personu starpā ar dzimšanu radušos attiecību (piemēram, radnieki ir tēvs, māte, vecāmāte, vecaistēvs, bērns, mazbērns, adoptētais, adoptētājs, brālis, māsa, pusbrālis, pusmāsa).
Savukārt Civillikuma 215. pants noteic, ka viena laulātā attiecību ar otra radiniekiem sauc par svainību (piemēram, par svaini dēvē sievas vai vīra brāli un māsu, kā arī māsas vīru, brāļa sievu, sievas māsas vīru).
Līdz ar to secināms, ka jūs esat svainības attiecībās ar radinieka sievu, un atbilstoši Civillikuma 398. pantam likumisko mantojuma tiesību nodibina radniecība un adopcija. Svainība šo tiesību nedod.
Tas nozīmē, ka likumiskās mantošanas gadījumā uz radinieka sievas mantojumu jūs kā mantinieks pretendēt nevarēsiet.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 250 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!