E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 26204
Lasīšanai: 3 minūtes
1
1

Vai var atcelt būves ekspluatāciju

J
jautā:
03. maijā, 2022
Olga

Labdien! Māja celta padomju laikā. Nekad netika nodota ekspluatācijā, bet tika privatizēta, ierakstīta zemesgrāmatā, līdz ar to skaitās kā nodota ekspluatācijā. Ar kādiem nosacījumiem zemes īpašnieks (pieder mājas daļa) var māju noņemt no ekspluatācijas?

A
atbild:
12. maijā, 2022
Inese Helmane
LV portāls
Rīgas dome
Kaspars Līcītis, Komunikācijas pārvaldes projektu koordinators

Ja māja nav nodota ekspluatācijā, tad, visticamāk, tā ir ierakstīta zemesgrāmatā kā jaunbūve. Tas, ka tā ir ierakstīta zemesgrāmatā, vienlaicīgi nenozīmē to, ka tā ir nodota ekspluatācijā.

Zemesgrāmatu likuma 56.5 pants nosaka: ēkas (būves) īpašnieks, izmantojot speciālu tiešsaistes formu Būvniecības informācijas sistēmas tīmekļvietnē, iesniedz atbilstoši normatīvajiem aktiem par elektroniskajiem dokumentiem parakstītu iesniegumu par:

  • ēkas (būves) dzēšanu, pamatojoties uz dokumentu, kas apliecina ēkas (būves) neesību, ja ēka (būve) nav vienīgais nekustamā īpašuma objekts;
  • ēkas ierakstīšanu zemesgrāmatā, pamatojoties uz ēkas (būves) pieņemšanu ekspluatācijā;
  • jaunbūves ierakstīšanu zemesgrāmatā, pamatojoties uz būvvaldes izdotu izziņu, kurā norādīts būvniecības tiesiskais pamats un jaunbūves raksturojums.

Ja īpašumā ir gadu desmitiem nepabeigta būve, tā ir jānodod ekspluatācijā līdz 2022. gada 1. oktobrim. Būvniecības likumā, kas stājās spēkā 2014. gada 1. oktobrī, noteikts maksimālais individuālo dzīvojamo māju būvdarbu termiņš – astoņi gadi.

Savukārt Rīgas dome skaidro, ka ēku nevar noņemt no ekspluatācijas. To var nojaukt vai aizliegt ekspluatēt. Būvniecības likums 21. pants noteic, ka būvju ekspluatācijas uzraudzības ietvaros, ņemot vērā atzinumā konstatēto, būvvalde vai birojs atbilstoši to kompetencei var pieņemt šādus lēmumus:

  • uzdot veikt būves, tās daļas vai iebūvēto būvizstrādājumu tehnisko izpēti;
  • uzdot novērst konstatēto bīstamību, informējot par to pašvaldību;
  • ja konstatēta būves bīstamība, – aizliegt tās ekspluatāciju līdz bīstamības novēršanai;
  • ja būve vai atsevišķa telpa tiek izmantota neatbilstoši projektētajam lietošanas veidam, – aizliegt būves vai atsevišķas telpas ekspluatāciju un uzdot atjaunot iepriekšējo stāvokli.

Vairāk par to var izlasīt publikācijā “Ēkas ekspluatācijā jānodod līdz 2022. gada 1. oktobrim”.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 232 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU