TĒMA: Reģistri

Nepilsoņa statusu nepiešķir, ja ir citas valsts pilsonība

J
jautā:
21. aprīlī, 2022
Kristīne

Labdien! Vai ir iespēja atgūt Latvijas nepilsoņa statusu? Un pastāvīgās uzturēšanās atļauju? Mana māte (1935. g.) šobrīd ir Krievijas pilsone. Krievijas pilsonību viņa paņēma 2007. gadā (jau 15 gadus), pirms tam viņai bija Latvijas nepilsoņa statuss. Visu šo laiku viņa dzīvo Latvijā, nekur nebraucot. Ir vēlme atteikties no Krievijas pilsonības. (Piezīme: Krievijas pilsoņa pase beidzas 2022. gada jūlijā, bet uzturēšanās atļauja – 2022. gada 23. oktobrī). Ja tas ir iespējams, lūdzu, pasakiet pa soļiem, ko darīt. Liels paldies!

A
atbild:
29. aprīlī, 2022

Persona ir atzīstama par nepilsoni tikai tad, ja atbilst visiem šādiem nosacījumiem:

Līdz ar to, ja jūsu mātei ir Krievijas pilsonība, tad viņa vairs neatbilst Latvijas nepilsoņa statusam izvirzītajām prasībām.

Attiecībā uz atkārtotu uzturēšanās atļāujas pieprasīšanu, man jāvērš uzmanība uz Ministru kabineta noteikumu Nr. 564 “Uzturēšanās atļauju noteikumi” 61. punktu, kas noteic, ka, atkārtoti pieprasot uzturēšanās atļauju iepriekšējās uzturēšanās atļaujas derīguma termiņa laikā vai 90 dienu laikā pēc uzturēšanās atļaujas derīguma termiņa beigām, papildus citiem noteikumos minētajiem dokumentiem ārzemniekam ir jāuzrāda arī derīgs ceļošanas dokuments. Tas nozīmē, ka uzturēšanas atļauja kārtošanai ir nepieciešama derīga pase.

Aicinu jūs vērsties Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē, lai konsultētos par konkrētās situācijas niansēm.

Šeit ir pieejama informācija par iespējām iegūt Latvijas pilsonības naturalizācijas kārtībā.