Zemes nomas līgums un zemnieku saimniecība

J
jautā:
11. aprīlī, 2022
Kristīne

Vecākiem ir liels zemes gabals, kas netiek izmantots. Mēs ar vīru vēlamies apstrādāt šo zemes gabalu un sākt stādīt krūmmellenes. Pēc tam arī ražu tirgot un attīstīt šo nozari. Domājam par zemes nomas līgumu. Bet vai šis līgums dod iespēju izveidot savu zemnieku saimniecību? Vai kādu citu veidu? Konkrēto zemes gabalu negrib izrakstīt no kopējā zemes gabala, tādēļ ir tas nomas līgums.

A
atbild:
20. aprīlī, 2022
Inese Helmane
LV portāls

Uzņēmumu reģistrs LV portālam ir skaidrojis: saskaņā ar likuma “Par individuālo (ģimenes) uzņēmumu un zemnieka vai zvejnieka saimniecību” I nodaļu zemnieka saimniecība ir individuālais uzņēmums, kas ražo lauksaimniecības produkciju, izmantojot speciāli šim mērķim galveno ražošanas līdzekli – zemi. Minētā likuma 9. pantā noteikts, ka zemnieka saimniecības reģistrācijai iesniedzams pieteikums un pašvaldības vai zemes komisijas lēmums par zemes gabala piešķiršanu lietošanā vai notariāli apliecināts noraksts no zemesgrāmatu akta par zemes gabala piederību. Līdz ar to, lai reģistrētu zemnieka saimniecību, personas īpašumā vai lietošanā obligāti ir jābūt zemei. Ar minēto tiesību normu likumdevēja mērķis nebija paredzēt, ka zemnieku saimniecību var dibināt arī uz nomas līguma pamata. Līdz ar to zemnieku saimniecību nevar dibināt, pamatojoties uz līgumu par zemes nomu.