Servitūta ceļa platums

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
04. aprīlī, 2022
Aloh

Ļoti interesanta atbilde: https://lvportals.lv/e-konsultacijas/25746-servituta-cela-lietosana-2022. Ko gan cilvēks pārkāpis, ja novietojis savā īpašumā auto tieši pie ceļa servitūta? Vai tad viņš traucē izlietot servitūtu? Šķēršļi taču nav likti, tikai norādīts, kas pienākas izlietotājam! Taču tur rakstīs, ka atstāti 4,5 metri, kas pienākas, ko vēl tas kaimiņš grib? Ja grib lielāku platību, lai maksā – vai tad ne tā? Es, piemēram, sastādīju kokus pie paša servitūta, tagad kā aleja, un kāpēc gan esmu kaut ko pārkāpis, kaimiņam taču ir tie savi 4,5 metri platums, lai brauc tur, kā grib, vai es kļūdos? Jo nekur nav rakstīts, ka jāatļauj lielāka platība par 4,5 metriem, jo tas ierakstīts zemesgrāmatā!

A
atbild:
08. aprīlī, 2022
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Imants Muižnieks, zvērināts advokāts, Dr. iur.

Šajā gadījumā rodas jautājums, kādēļ kalpojošā nekustamā īpašuma īpašniekam būtu nepieciešams novietot automašīnas servitūta ceļam abās pusēs. Ja tas tiek darīts ar mērķi, lai liegtu pa šo ceļu pārvietoties tieši lauksaimniecības tehnikai, kas nepieciešama valdošā nekustamā īpašuma apsaimniekošanai, tad šāda rīcība varētu tikt vērtēta kā tiesību formāla izmantošana, kas nepelna tiesisko aizsardzību. Protams, katra situācija ir jāvērtē individuāli, rūpīgi izvērtējot abu pušu argumentus, un aizsargājama ir tā interese, kura atbilst ne tikai likuma burtam, bet arī garam.