E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 25479
Lasīšanai: 3 minūtes
TĒMA: Finanses

NĪN piemērošana zemes likumiskās lietošanas maksai

J
jautā:
05. februārī, 2022
Emma

Labdien! Uz daudzdzīvokļu mājas funkcionāli nepieciešamā zemes gabala Rīgā, kurš pieder šīs daudzdzīvokļu mājas dzīvokļu īpašniekiem, atrodas sveša garāža. Pamatojoties uz to, ka 2015. gadā tikai privatizētā dzīvokļa un mākslinieka darbnīcas īpašniekiem atcēla pienākumu kompensēt nekustamā īpašuma nodokļa par zemi maksājumu, līdz 2022. gadam garāžas īpašniekam tika piestādīts rēķins, kurā bija iekļauts gan zemes nomas maksājums 6% gadā no zemes kadastrālās vērtības, gan 1,5% nekustamā īpašuma nodokļa maksājums par garāžai funkcionāli nepieciešamo zemes gabalu. 2019. gadā jurists Jānis Frīdmanis LV portālā bija sniedzis atbildi: “Likuma “Par nekustamā īpašuma nodokli” 1. panta 1. daļa noteic, ka ar nekustamā īpašuma nodokli apliek ķermeniskas lietas, kuras atrodas Latvijas Republikas teritorijā un kuras nevar pārvietot no vienas vietas uz otru, tās ārēji nebojājot, – zemi, ēkas, arī kadastra informācijas sistēmā reģistrētas, bet ekspluatācijā nenodotas ēkas, un inženierbūves. Tādējādi, ja par (uz Jūsu zemes Jums nepiederošām) garāžām Jums tiek aprēķināts nekustamā īpašuma nodoklis (kā par ēkām vai būvēm), tad Jums ir atprasījuma tiesības pieprasīt minētā nodokļa atmaksu no ēku īpašniekiem vai valdītājiem. Šis princips piemērojams arī attiecībā uz zemes nodokļa proporcionālo daļu, ko aizņem garāžas.” Vai, sākot ar 2022. gadu, kad stājas spēkā piespiedu nomas reforma, uz svešas zemes esošo garāžu īpašniekiem joprojām, reizē ar likumisko lietošanas maksu 4% gadā, būs spēkā arī pienākums atsevišķi kompensēt zemes īpašniekam nekustamā īpašuma nodokli 1,5% apmērā par garāžai funkcionāli nepieciešamo zemes gabalu?

A
atbild:
26. maijā, 2022

Ar piespiedu nomas reformu netika paredzēts noteikt, ka uz būves īpašnieku pāriet pienākums maksāt NĪN. NĪN kā zemes īpašnieka izmaksu komponente ir ņemta vērā, nosakot likumiskās lietošanas maksas apmēru, t. i., 4% likumiskajā maksā ir iekļauts zemes īpašnieka NĪN izmaksas, kur standarta NĪN likme saskaņā ar likumu “Par nekustamā īpašuma nodokli” ir 1,5% no nekustamā īpašuma kadastrālās vērtības.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 168 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU