Labdien! Vēlos iesniegt tiesā prasību par kopīpašuma izbeigšanu. Ir 1/2 domājamā daļa no mājas un zemes, nav īpašuma lietošanas līguma. Vairākus gadus kopīpašniece, kurai ir 90 gadi, kopīpašumā nedzīvo. Adrese mums nav zināma. Vēlamies atpirkt viņas daļu, bet meita neiet uz kontaktu. Saprotu, ka ir nepieciešams īpašuma novērtējums, bet mēs nevaram to novērtēt, jo novērtētājs netiek iekšā otrā daļā. Kā pareizi jārīkojas? Vai bez novērtējuma tiesa pieprasījumu noraidīs?
Kopīpašumu jautājumus regulē Civillikuma 1067.–1075. pants. Civillikuma 1074. pants nosaka: nevienu kopīpašnieku nevar piespiest palikt kopīpašumā, ja vien tā nodibināšanas noteikumi nerunā tam pretim; turpretim katrs kopīpašnieks var katrā laikā prasīt dalīšanu.
Savukārt Civillikuma 1075. pants nosaka četrus kopīpašuma izbeigšanas veidus, ja kopīpašnieki nevar vienoties par dalīšanas veidu un to dara tiesa. Atkarībā no dalāmā nekustamā īpašuma īpašībām un lietas apstākļiem kopīpašums tiek sadalīts šādi:
Ja pušu starpā nav bijis iespējams panākt vienošanos par kopīpašuma izbeigšanu, atpirkšanas summu vai citu veidu, tad kopīpašuma izbeigšana ir realizējama tiesas ceļā.
Par novērtējuma neiespējamību un tiesas rīcību šajā situācijā (pieteikuma noraidījums) paskaidrojam, ka minētajos apstākļos katrai pusei (realizējot sacīkstes principu) ir pienākums pierādīt apstākļus, uz kuriem tā balsta savu pozīciju. Ja jūs varēsiet tiesai apstiprināt un pierādīt (ar dokumentiem), ka vērtējumu nav iespējams veikt vai tas ir veikts bez iekļūšanas telpās, tiesa attiecīgi arī vērtēs pušu viedokļus un pieņems lēmums balstoties uz esošajiem faktiem.
Otras kopīpašnieces adresi iespējams noskaidrot, Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē vēršoties ar motivētu iesniegumu par personas deklarētās dzīvesvietas adreses izsniegšanu.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!