TĒMA: Tieslietas

Pilnvarojuma darbība

J
jautā:
13. janvārī, 2022
Iveta

Labdien! Vai beztermiņa universālpilnvara no SIA fiziskai personai ir derīga arī pēc valdes locekļa maiņas? Kādi noteikumi to nosaka? Paldies!

A
atbild:
18. janvārī, 2022

Kapitālsabiedrības likumīgi izdots dokuments (pilnvarojums, kuru ir parakstījusi kapitālsabiedrības valde (paraksttiesīgas personas)) ir spēkā arī pēc valdes sastāva maiņas.

Dokumentu juridiskā spēka likuma 4. pants nosaka:

(1) Lai dokumentam būtu juridisks spēks, tajā iekļauj šādus rekvizītus:

1) dokumenta autoru nosaukums;

2) dokumenta datums;

3) paraksts (izņemot likumā paredzētus gadījumus).

(2) Tiesību aktos noteiktajos gadījumos organizācijas dokumentā, lai tam būtu juridisks spēks, papildus šā panta pirmajā daļā minētajiem rekvizītiem iekļauj šādus rekvizītus:

1) dokumenta izdošanas vietas nosaukums;

2) zīmoga nospiedums;

3) dokumenta apstiprinājuma uzraksts vai atzīme par dokumenta apstiprināšanu;

4) dokumenta reģistrācijas numurs.

(3) Dokumentā, kurā norādāms tā saņēmējs, lai šim dokumentam būtu juridisks spēks, norāda arī adresātu.

(4) Ja saskaņā ar tiesību aktu prasībām dokumentā jābūt vairāku personu parakstam, dokuments iegūst juridisku spēku, kad to parakstījušas visas attiecīgās personas.

Civillikuma ceturtās daļas “Saistību tiesības” 2312. pants nosaka:

Pilnvarojuma līgums izbeidzas:

1) ar savstarpēju vienošanos;

2) ar dotā uzdevuma nobeigšanu;

3) kad pilnvarotājs atsauc savu pilnvarojumu;

4) kad pilnvarnieks uzteic pilnvarojumu;

5) ar vienas vai otras puses nāvi;

6) kad notecējis pilnvarojuma laiks.

Savukārt 2313. pants nosaka: pilnvarotājam ir tiesība katrā laikā vienpusēji atsaukt savu pilnvarojumu; bet, ja pilnvarnieks jau sācis uzdevumu izpildīt, viņam jāatlīdzina tam visi sakarā ar to taisītie izdevumi.