E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 25291
Lasīšanai: 4 minūtes
TĒMA: Nodokļi

Nodokļu piemērošanas jautājumi jānoskaidro, sazinoties ar VID

J
jautā:
13. janvārī, 2022
Arthur

Labdien! Lūdzu palīdziet man šādā situācijā: es esmu Kanādas pilsonis un no 2011. gada esmu reģistrēts kā pašnodarbinātā persona Kanādā. Šajā gadā jūlijā es pārcēlos uz Latviju, un septembrī es saņēmu termiņuzturēšanās atļauju Latvijā uz gadu. Tāpat esmu reģistrējies kā pašnodarbinātā persona Latvijā, lai turpinātu savu nelielo biznesu no Latvijas ar Kanādas klientiem. Esmu reģistrēts Latvijā kā PVN maksātājs, lai iegūtu iespēju atgūt pārmaksātās PVN summas. Ienākumi no preču realizācijas ir 100% eksports uz Kanādu, un nauda no klientiem tiek ieskaitīta Kanādas norēķinu kontā. Kā man labāk organizēt grāmatvedības uzskaiti, lai izbeigtu dubulto nodokļu piemērošanu (Kanādā un Latvijā) par tiem pašiem darījumiem? Vai es varētu uzprasīt atļauju no Latvijas VID nemaksāt nodokļus par 2021. gadu, jo šajā gadā atrados Latvijā mazāk nekā 180 dienas. Paldies!

A
atbild:
28. janvārī, 2022
Lidija Dārziņa
LV portāls

Lai uzzinātu, kas nepieciešams, lai vienus un tos pašus ienākumus ar nodokļiem neapliktu divkārt, jāsazinās ar Valsts ieņēmumu dienestu. Ja esat reģistrējis saimniecisko darbību Latvijā, tātad esat arī VID elektroniskās deklarēšanas sistēmas (EDS) lietotājs. Ja ir neskaidrības ar nodokļu piemērošanu konkrētas saimnieciskās darbības situācijā, EDS varat tos noskaidrot sadaļā “Sarakste ar VID”, uzdodot sevi interesējošos jautājumus.

Ja esat pašnodarbinātais, kurš izvēlējies vispārējo nodokļu režīmu, tad ir maksājami divi nodokļi:

  • iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN) – reizi gadā, iesniedzot gada ienākuma deklarāciju,
  • valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI) – reizi ceturksnī par mēnešiem, kuros ir ienākumi.

VSAOI iemaksu likmes no ienākuma ir 31,07% un 10%.

Maksājot 31,07% (pilno likmi) likmi, pašnodarbinātais ir apdrošināts pensijai, invaliditātei, maternitātei, paternitātei, slimībai, vecāku apdrošināšanai un veselības apdrošināšanai. Tādā gadījumā, ja ir iestājies apdrošināšanas gadījums, piemēram, darbnespēja, pašnodarbinātais no 11. dienas (no šā gada 1. aprīļa – no 10. dienas) var saņemt slimības pabalstu. Darbnespējas lapu B apmaksā Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra. Pabalsta apmērs ir 80% no vidējās iemaksu algas. Pašnodarbinātajam vidējā iemaksu alga ir iemaksu objekts, summa, no kuras veiktas iemaksas, piemēram, ja iemaksas veiktas no 1000 eiro, tad iemaksu alga ir 1000 eiro.  Veicot iemaksas, pašnodarbinātajam veidojas pensijas stāžs un pensijas kapitāls pensiju 1. līmenī.

Pašnodarbinātajiem iemaksu objekts, no kura ir pienākums veikt pilno iemaksu likmi (31,07%), ir 500 eiro (minimālā alga valstī).

Ja ienākums ir lielāks, 31,07% var veikt iemaksas arī no visa ienākuma. Tad arī apdrošināšanas maksājumi, ja tādi ir nepieciešami, ir lielāki – atbilstoši iemaksu objektam.

Taču likums atļauj no ienākuma virs 500 eiro maksāt tikai 10% (pensiju apdrošināšanai). Arī šīs iemaksas veido pensijas kapitālu.

Pašnodarbinātā 31,07% likme neietver apdrošināšanu bezdarbam, darba negadījumiem darbā un arodslimībām.

Ziņas par apdrošināšanas datiem varat iegūt portālā latvija.lv, izmantojot e-pakalpojumus – izziņas:

Valsts sociālās apdrošināšanas vispārīgos principus nosaka likums “Par valsts sociālo apdrošināšanu”. Konkrētu apdrošināšanas gadījumu regulējums ir atsevišķos likumos – “Par maternitātes un slimības apdrošināšanu” un citos.

Informāciju par pakalpojumiem varat uzzināt Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras mājaslapā. Ja ir nepieciešama informācija individuālā dzīves situācija, to var noskaidrot: rakstot uz konsultacijas@vsaa.gov.lv vai zvanot uz 64507020.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU