E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 25251
Lasīšanai: 4 minūtes
TĒMA: Pensijas
1
1

Kur iegūt informāciju par apdrošināšanas stāžu pensijai

J
jautā:
10. janvārī, 2022
Liga Pavlova

Dzimusi 24.06.1960. Latvijas pilsone. Dzīvoju Lielbritānijā no 2004. gada, apmēram 19 nostrādāti gadi Latvijā padomju laikā, pēc1991. gada mazs gadu stāžs. Ir darba grāmatiņa uz rokām. Gribētu informāciju, kādi dokumenti man nepieciešami, kur varēšu pieteikties, tuvāku informāciju par Latvijas PSRS laikā nostrādāto gadu pensiju un ātrāko datumu, kad varu sniegt iesniegumu.

A
atbild:
15. janvārī, 2022
Lidija Dārziņa
LV portāls

Arī pēc breksita personām, kuras dzīvo Apvienotajā Karalistē, ir tiesības pieprasīt Latvijas pensiju, ja ir izpildīti nosacījumi Latvijas pensijas piešķiršanai (sasniegts pensionēšanās vecums, uzkrāts nepieciešamais apdrošināšanas stāžs u. c.).

Latvijā pensionēšanās vecums pakāpeniski pieaug, līdz 2025. gadā tas būs 65 gadi. Likumā “Par valsts pensijām” noteikts, ka no 2025. gada tiesībām uz Latvijas vecuma pensiju būs nepieciešams 20 gadu apdrošināšanas stāžs.

ES sociālās drošības jautājumu regulējums paredz, ka, sasniedzot pensijas vecumu, cilvēks no katras ES valsts, kurā viņš strādājis un bijis sociāli apdrošināts, var pieprasīt pievienot vienā valstī uzkrāto stāžu otras valsts pensijas saņemšanai, ja stāža pietrūkst.

Tiesībām uz pensiju ir nosacījums par apdrošināšanas periodu summēšanu, proti, ja Latvijas apdrošināšanas stāžs nebūs pietiekams, tad varēs ņemt vērā arī AK uzkrātos apdrošināšanas periodus. Līdzīgi rīkosies arī AK, nosakot tiesības uz AK pensiju. Arī apdrošināšanas periodu summēšanas gadījumos Latvijas pensija tiks aprēķināta tikai par Latvijas apdrošināšanas stāžu.

Ziņas par apdrošināšanas stāžu jau tagad var iegūt portālā Latvija.lv, izmantojot vairākus e-pakalpojumus - izziņas. Tajās sniegtā informācija ir atbilstīga Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras rīcībā esošajiem datiem:

Ministru kabineta noteikumos Nr. 427 par valsts pensijas piešķiršanu, pārrēķināšanu un izmaksu noteikts: Lai pieprasītu pensiju, persona iesniedz Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā iesniegumu pensijas piešķiršanai (var izmantot tīmekļvietnē www.vsaa.lv ievietoto veidlapu), norādot virkni prasīto ziņu, tajā skaitā informāciju par citas institūcijas vai citas valsts pensijas/pabalsta saņemšanu; informācija par apdrošināšanas periodiem citās Eiropas Savienības (ES) vai Eiropas Ekonomikas zonas (EEZ) dalībvalstīs vai valstīs, ar kurām Latvijai noslēgti līgumi par sadarbību sociālās drošības jomā.

Iesniegumu pensijas piešķiršanai iesniedz ne agrāk kā vienu mēnesi pirms dienas, kad rodas tiesības uz pensiju, izņemot gadījumu, ja iesniegumu iesniedz citas Eiropas Savienības (ES) vai Eiropas Ekonomikas zonas (EEZ) dalībvalsts vai tādas valsts kompetentajā institūcijā, ar kuru noslēgts līgums par sadarbību sociālās drošības jomā.

Par tiesību noteikšanu uz pensiju individuālā situācijā ir jāuzzina Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā. Jāseko arī aktuālajai informācijai sociālā nodrošinājuma jomā.

Priekšstatu varat iegūt arī no LV portāla skaidrojuma par pensijas pieprasīšana pēc breksita.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 41 jautājumu. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU