Laiks piedzīt parādu, līdz pret parādnieku tiek celta prasība tiesā

J
jautā:
03. janvārī, 2022
Igors

Vai parādu piedzinējiem nav noteikts laiks, kurā viņiem ir jāpiedzen līdzekļi, vai arī lieta jānodod tiesai?

A
atbild:
06. janvārī, 2022

Latvijas Republikā ir spēkā “Parādu ārpustiesas atgūšanas likums”.

Likumā ir noteikts, ka Patērētāju tiesību aizsardzības centrs ir uzraudzības iestāde, kas uzrauga to, kā parāda atgūšanas pakalpojuma sniedzējs pilda savu funkciju (atbilstoši “Parādu ārpustiesas atgūšanas likuma4. pantam).

Tātad ar jautājumiem par konkrēta parādu piedzinēja rīcību jūs varat tieši sazināties ar Patērētāju tiesību aizsardzības centra pārstāvjiem.

Parādu ārpustiesas atgūšanas likuma 7. pantā ir noteikts: “Kreditors vai parāda atgūšanas pakalpojuma sniedzējs, uzsākot parāda atgūšanu, rakstveidā paziņo parādniekam par parāda esamību un aicina labprātīgi izpildīt kavētās maksājuma saistības.” Turpat likuma 7. panta septītajā punktā ir noteikts arī tas, ka parādu piedzinējam ir jānosaka “parāda atgūšanas kārtība un termiņš”.

Tātad parādu piedzinējam ir rakstiski jāpaziņo parādniekam par kārtību, kādā tiek noteiktā parāda piedziņa.

Tālāk strīdu ir iespējams risināt jaut tiesā civiltiesiskajā kārtībā (atbilstoši “Parādu ārpustiesas atgūšanas likuma3. pantam).

Savukārt konkrēti termiņi konkrēta parāda piedziņai nosaka pats parādu piedzinējs, paredzot iespēju vienojoties ar parādnieku (atbilstoši “Parādu ārpustiesas atgūšanas likuma8. pantam).