TĒMA: Pensijas

Kāds būs minimālais apdrošināšanas stāžs, pieprasot pensiju 2025. gadā

J
jautā:
15. novembrī, 2021
Людмила

Man 2024. gada decembra beigās līdz minimālā pensijas stāža 15 gadiem pietrūks 5 mēnešu. Vai man atļaus nostrādāt šos 5 mēnešus, lai būtu nepieciešamais minimālais 15 gadu stāžs, vai arī būs jāstrādā vēl 5 gadus? Jo 2025. gadā minimālais pensijas stāžs pieaugs līdz 20 gadiem.

Мне, на конец декабря 2024 года, до минимального пенсионного стажа 15 лет, не хватает 5 месяцев. Мне разрешат доработать эти 5 месяцев, и зачтут минимальный стаж 15 лет, или мне надо будет работать ещё 5 лет. Ведь в 2025 году минимальный стаж увеличивается до 20 лет.

A
atbild:
26. novembrī, 2021
Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra
Sanita Letapura, Pensiju metodiskās vadības daļas vecākā eksperte

Likumdevējs, izdarot grozījumus likumā “Par valsts pensijām” (turpmāk: likums), ir paredzējis pakāpeniski paaugstināt pensijas vecumu no 62 līdz 65 gadiem un minimālo apdrošināšanas stāžu, kas nepieciešams, lai personai rastos tiesības uz vecuma pensiju, vispirms no 10 uz 15 gadiem un pēc tam no 15 uz 20 gadiem. Tādējādi likumā ir noteikta pensijas vecuma paaugstināšanas kārtība, kā arī noteikts, ka līdz 2024. gada 31. decembrim vecuma pensijas piešķiršanai nepieciešamais apdrošināšanas stāžs ir 15 gadi, savukārt no 2025. gada 1. janvāra personai ir tiesības uz vecuma pensiju, ja viņas apdrošināšanas stāžs nav mazāk par 20 gadiem un viņa ir sasniegusi 65 gadu vecumu.

Līdz ar to, pieprasot vecuma pensiju no 2025. gada 1. janvāra, personas apdrošināšanas stāžam ir jābūt vismaz 20 gadiem.