Būvdarbu garantijas termiņš

J
jautā:
12. novembrī, 2021
Jānis

Labdien! Plānoju iegādāties dzīvokli daudzdzīvokļu jauno ēku projektā Rīgā. Projektu iegādātos (veiktu rezervāciju) vēl būvniecības stadijā. Konkrētā daudzdzīvokļu ēka atbilstoši Latvijas būvnormatīviem ir 3. grupas ēka ar noteikto būvdarbu garantijas termiņu 5 gadi, skaitot no ēkas nodošanas ekspluatācijā. Uz manu jautājumu par garantijas periodu projekta pārdevējs sniedz atbildi, ka Latvijas būvnormatīvs regulē garantijas saistības starp pasūtītāju un būvnieku, savukārt pasūtītājs (pārdevējs) slēdz līgumu ar pircēju un šīs attiecības Latvijas būvnormatīvi neregulē, un atbilstoši piedāvātajam līgumam garantijas termiņš būvdarbiem tiek noteikts 2 gadi. Es saprotu, ka likumi, normatīvi nosaka minimālo garantiju arī iekārtām un materiāliem, kam tas var būt tikai 2 gadi, bet pašu būvdarbu garantiju nosaka būvnormatīvs un manā konkrētajā gadījumā tiem būtu jābūt 5 gadi pēc nodošanas ekspluatācijā. Vai man šajā sakarā ir pamats no pārdevēja pieprasīt līgumā noteikt būvdarbu garantijas termiņu atbilstoši Latvijas būvnormatīvam, t. i., 5 gadi? Ja tomēr noslēdzu līgumu ar garantijas termiņu uz 2 gadiem, vai man pēc šiem 2 gadiem ir tiesības pieprasīt pārdevējam vērsties pie būvnieka ar lūgumu novērst konstatētos garantijas defektus, kā to nosaka Latvijas būvnormatīvs? Vai arī es to varu darīt ar Rīgas pilsētas attīstības departamenta starpniecību, iesūtot tiem pretenziju par objektā novērotajiem garantijas defektiem ar lūgumu objekta būvniekam tos novērst? Diemžēl šādu praksi praktizē visiem zināmi, lieli attīstītāji.

A
atbild:
10. decembrī, 2021
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Imants Muižnieks, zvērināts advokāts, Dr. iur.

Saskaņā ar Ministru kabineta 2014. gada 2. septembra noteikumu Nr. 529 “Ēku būvnoteikumi”  176.2. apakšpunktu būvvalde aktā par ēkas vai tās daļas pieņemšanu ekspluatācijā norāda ar būvniecības ierosinātāju saskaņotu termiņu, kurā būvniecības ierosinātājs var prasīt, lai būvdarbu veicējs par saviem līdzekļiem novērš būvdarbu defektus, kas atklājušies pēc ēkas vai tās daļas nodošanas ekspluatācijā. Minimālais būvdarbu garantijas termiņš pēc akta izdošanas trešās grupas ēkām ir pieci gadi. Tā kā šī saistība rodas uz likuma pamata (sk. Civillikuma 1402. pantu), kad tiek izdots akts par ēkas pieņemšanu ekspluatācijā, tad privāttiesiskā līgumā nav pieļaujama garantijas termiņa samazināšana. Minētā rīcība ir prettiesiska un liecina par būtisku patērētāja tiesību aizskārumu. Šādos apstākļos strīda jautājums risināms, pusēm vienojoties vai arī prasības kārtībā tiesā. Rīgas pilsētas pašvaldības institūciju iesaistīšana strīda risināšanā nav obligāta.