Mantojuma atklāšanās izsludināšana

J
jautā:
05. novembrī, 2021
Iveta

Pirms 3 mēnešiem nomira tēvs, un notārs 2 nedēļas pēc tēva nāves izsūtīja vēstules ar uzaicinājumu pieteikties mantojumam. Bet joprojām nav publicēta informācija “Latvijas Vēstnesī”. Vai publikācija ir obligāta prasība?

A
atbild:
10. novembrī, 2021

Saskaņā ar Notariāta likuma 277. pantu, ja nepieciešams (293. pants), zvērināts notārs šajā likumā noteiktajā kārtībā izsludina mantojuma atklāšanos.

Savukārt minetā likuma 293. pants noteic, ka mantojuma atklāšanos zvērināts notārs izsludina pēc ieinteresēto personu lūguma vai pēc sava ieskata (Civillikuma 659. un 665. pants) gadījumos, kad:

1) mantinieki nav zināmi;

2) nav droši zināms, ka mantojuma tiesību pieteicēji ir vienīgie un tuvākie mantinieki;

3) mantinieki ir zināmi, bet negrib vai nevar pieņemt mantojumu vai izteic vēlēšanos to pieņemt ne citādi kā uz inventāra tiesības pamata;

4) mantiniekiem, testamenta izpildītājiem vai mantojuma aizgādnim nav zināmi uz mantojamo mantu gulošie parādi.

Notariāta likuma 304. pants nosaka: ja mantinieki ir zināmi, zvērināts notārs, neizsludinot mantojuma atklāšanos, aicina iesniegumā norādītos mantiniekus, nosakot termiņu atbilstoši šā likuma 297. pantam, paziņot, vai viņi vēlas mantojumu pieņemt vai to atraidīt (Civillikuma 697. un 698. pants).

Savukārt, ja mantinieki iesniedzējam nav zināmi, zvērināts notārs oficiālajā izdevumā “Latvijas Vēstnesis” izsludina mantojuma atklāšanos, uzaicina mantiniekus, nosakot termiņu atbilstoši šā likuma 297. pantam, un paziņo par to zināmajiem mantiniekiem un Latvijas Zvērinātu notāru padomei iekļaušanai mantojumu reģistrā (likuma 305. pants).