E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 24546
Lasīšanai: 4 minūtes

Ziņu izpaušana par citu personu

J
jautā:
24. oktobrī, 2021
Vija

Labdien! Vai drīkst izpaust informāciju par klasesbiedru, kolēģi vai skolotāju u. c. personām, piemēram, par klasesbiedru klases kolektīvā, un skolotājam teikt par to, kāpēc kāds nepiedalās nodarbībā? Man tas, kas nepiedalās vai nokavējis, ir pastāstījis SMS veidā, kādēļ nebūs, un skolotāja jautā visiem vai man, kādēļ nebūs tas cilvēks, jo varbūt zina ka draudzējos ar to cilvēku vai ka komunicēju ar viņu. Vai drīkst arī bez citu piekrišanas konkrēti publicēt foto savā feisbuka profilā utt., kur redzami tie cilvēki, kas ar mani ir foto? Piemēram, klases, darba kolektīvā foto, no ballītēm utt. Piemēram, viens no 30 cilvēkiem, kas redzams bildē, teica man, lai to izdzēšu, bet nevēlos dzēst, kaut gan tas cilvēks arī ir tur.

A
atbild:
09. novembrī, 2021

Ja attiecīgā persona ir sniegusi jums ziņas (par nepiedalīšanos nodarbībā) ar mērķi tās padarīt publiski pieejamas (paziņot atbildīgajiem vai citādi), tad, bez šaubām, jūs varat šīs ziņas izpaust un šāda jūsu rīcība būs vērtējama kā attiecīgās personas (kas nepiedalās nodarbībās) lūguma izpilde. Savukārt, ja ziņas jums ir izpaustas privāti un šī persona noteikti nevēlas vai nav vēlējusies, lai tās tiek publiskotas, tad šādu ziņu izpaušana noteikti būs vērtējama kā iejaukšanās citas personas privātumā un nepamatota datu izpaušana.

Kā zināms, fizisko personu datu apstrādi Latvijā reglamentē Vispārīgā datu aizsardzības regula 2016/679 un Latvijas Republikas nacionālie tiesību akti.

Regulas 18. apsvērums noteic, ka šo regulu nepiemēro personas datu apstrādei, kuru veic fiziska persona tikai personiska vai mājsaimnieciska pasākuma gaitā un kura tādējādi nav saistīta ar profesionālu vai komerciālu darbību. Personiski vai mājsaimnieciski pasākumi varētu ietvert korespondenci un adrešu sarakstu turēšanu vai sociālo tīklošanos un tiešsaistes darbības, ko veic saistībā ar šādiem pasākumiem. Tomēr šo regulu piemēro pārziņiem vai apstrādātājiem, kas nodrošina personas datu apstrādes līdzekļus šādām personiska vai mājsaimnieciska rakstura darbībām.

Tādējādi pati sociālā tīklošanās (dažādās vietnēs) pēc būtības nav regulas tvērumā, un katra persona var publiskot savus personas datus (foto, video u. tml.) pēc sava ieskata (apzinoties publiskošanas sekas). Taču publicēt soc. tīklos citu personu datus (piem., foto vai video) var tikai ar šīs personas piekrišanu, t. i., ar tās atļauju šos datus publiskot. Ja kāda persona tieši iebilst pret šādām jūsu darbībām (kopbildes publiskošana), tad jums nav pamata turpināt šādu datu apstrādi un foto no soc. tīkliem ir jāizņem. Izņēmums šādai datu publiskošanai varētu būt uzņēmuma korporatīvā politika, kad darbinieks jau iepriekš zina, ka šāds foto tiks uzņemts un publiskots (zināmās vietnēs un ar zināmu mērķi). Šādā situācijā darbinieks var arī atteikties (vai nepiedalīties) šādas kopbildes uzņemšanā (atkarībā no darba devēja iekšējiem noteikumiem un politikas), taču būtu jāizvairās no tādu kolektīvo fotoattēlu publiskošanas, kas veiktas ballītēs un neformālā gaisotnē (iepriekš par to nesaņemot noteiktu un nepārprotamu to personu piekrišanu, kuru dati tiks publiskoti).

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU